Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
malatinsky-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Foto: SITA/Marián Peiger
11. apríla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nová vláda chce podporovať rozvoj jadrovej energie

„Doteraz som pôsobil aj ako prezident zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska a ako asociácia sme sa vždy vyjadrovali k podpore a rozvoji jadra. Vždy je to otázka ekonomickej situácie,“ uviedol Malatinský k rozvoju jadrovej energie.

Projekt výstavby nového jadrového zdroja odštartoval pred tromi rokmi za prvej Ficovej vlády, kedy ČEZ a JAVYS podpísali zmluvu o vytvorení spoločného podniku. Ten vznikol na konci roka 2009, väčšinu v ňom vlastní slovenská strana.

Nové jadrové bloky by mali vyrásť blízko terajšej jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach, kde Slovensko po vstupe do Európskej únie odstavilo dva staršie bloky elektrárne V1. Elektráreň za zhruba 3,3 miliardy eur s inštalovaným výkonom 1.200 až 1.750MW mala byť podľa skorších informácií uvedená do prevádzky v roku 2020. Medzitým ale slovenské úrady plánovaný termín dokončenia posunuli o päť rokov. Odôvodnili to okrem iného oneskorením štúdie realizovateľnosti zámeru.

V súčasnosti pokračujú práce na treťom a štvrtom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, ktorú prostredníctvom podniku Slovenské elektrárne kontroluje taliansky koncern Enel. Pôvodný termín ukončenia projektu, plánovaný v dvoch etapách na tento a budúci rok, sa ale v dôsledku prieťahov pri stavebných prácach a záťažových testov oneskorí.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.