Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nová špecializovaná učebňa pre mladých technikov v Prešove vďaka EkoFondu

Zriadenie nového odboru inicioval a finančne i odborne podporil EkoFond spolu s SPP a so skupinou vybraných Aliančných partnerov SPP (externé servisné spoločnosti spolupracujúce s SPP). Štúdium je jedinečné aj preto, že budúci absolventi sú už teraz očakávaní zamestnávateľmi. Tento nový perspektívny učebný odbor bol v školskom roku 2010/2011 otvorený v troch pilotných školách v Trnave, Banskej Bystrici a v Prešove. Vybudovanie progresívnej učebne bolo jedným zo základných predpokladov kvalitnej realizácie tohto školského projektu. Zatiaľ bolo do projektu budovania nového študijného odboru investovaných viac ako 780 000 eur. Ide o dlhodobý projekt, ktorý si vyžiada ďalšie investície všetkých zúčastnených subjektov.

„Vznik tohto nového študijného odboru sme iniciovali na základe analýzy trhu a analýzy existujúcich študijných odborov v rámci Slovenska. Zistili sme veľký nedostatok expertov v odbore energetiky a  absenciu ich prierezového odborného vzdelávania.  V tomto školskom roku sme už v druhom roku overovania tohto odboru, o ktorom sa informácie rýchlo šíria aj do iných stredných odborných škôl. Tie stále viac prejavujú záujem o možnosť jeho výučby. Možno aj preto, že jeho absolventi majú už v súčasnosti zabezpečené zamestnanie, keďže takýchto odborníkov je na trhu veľmi málo. K tomu, aby boli školy schopné poskytovať hodnotnú výučbu, potrebujú dobre vybavené odborné učebne a dielne, čo je veľmi nákladné. Konkrétne vybavenie tejto odbornej učebne a dielne stálo vyše 260 000 eur,“ zdôraznila Eva Guliková, správkyňa EkoFondu.

Získané teoretické vedomosti si žiaci budú môcť prakticky overiť v nových odborných učebniach vybavených najmodernejšími progresívnymi technológiami v oblasti energetiky, ako sú kondenzačné plynové kotly, plynové tepelné čerpadlo, mikrokogeneračná jednotka na zemný plyn, fotovoltické články, solárny kolektor a pod. Zriadenie odborných učební a dielní inicioval a finančne podporil EkoFond a ďalšie technologické vybavenie učebne dodali jednotliví Alianční partneri SPP. Škola získala aj finančný príspevok zo spoločnej grantovej schémy vytvorenej a financovanej Rozvojovým programom OSN (UNDP) a EkoFondom, ktorá bola určená na financovanie malých projektov. Celková výška investície vrátane investície zo strany školy dosiahla k dnešnému dňu sumu 263 630 eur.

„Škola nemôže zaostávať pri presadzovaní najnovších technických trendov, ale naopak, musí robiť všetko pre to, aby svojich absolventov pripravovala v progresívnom duchu. Veríme, že v ďalšej dobrej spolupráci s EkoFondom, SPP, s Aliančnými partnermi SPP a za aktívnej pomoci  zriaďovateľa sa nám bude dariť plniť aj túto zložitú úlohu. Chcem vysloviť presvedčenie, že investícia do podmienok pre výchovno-vzdelávací proces v študijnom odbore technik energetických zariadení budov bude investíciou rozumnou a súčasne efektívne vynaloženou jednak pre slovenské stavebníctvo a energetiku a v konečnom dôsledku aj pre  zamestnancov našej školy. Kolektív zamestnancov a žiakov SOŠ je pripravený urobiť všetko pre to, aby sa tento cieľ naplnil,“ povedal Štefan Cmar, riaditeľ SOŠ technickej v Prešove pri jej slávnostnom otvorení.

Absolventi študijného odboru budú mať veľmi široké uplatnenie nielen v oblasti plynárenstva, ale aj na celom trhu v oblasti energetického poradenstva a služieb pri kúpe, inštalácii, servise a údržbe energetických zariadení pre domácnosti a malé prevádzky. Využitím získaných znalostí tak priamo prispejú k úsporám energie spotrebovávanej v rámci budov, pričom v štúdiu môžu pokračovať aj na vysokej škole.

Zdroj: SPP

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.