Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paroplyn 250
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Paroplynový cyklus (foto: GGE)
12. decembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nová paroplynová elektráreň v Novákoch zatiaľ nebude

Nová paroplynová elektráreň v Novákoch sa zatiaľ stavať nebude. Elektráreň s inštalovaným výkonom 66 megawattov na báze kombinovaného paroplynového cyklu chcel postaviť súkromný investor za približne 54 mil. eur. S investičným projektom sa okrem iného nestotožnil Obvodný úrad životného prostredia v Prievidzi. „Na základe výsledkov procesu posudzovania navrhovanej činnosti, pri ktorom sa zvážil stav využitia územia a únosnosť prírodného prostredia, ako aj stanoviská dotknutých orgánov a organizácií neodporúčame realizáciu výstavby Elektrárne Nováky PPC 66 MW,“ uviedol úrad vo svojom záverečnom stanovisku.

V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) sa k plánovanému investičnému projektu už odmietlo vyjadriť Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Odôvodnilo to tým, že investor stiahol svoju žiadosť o vydanie osvedčenia na vydanie súladu investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Toto osvedčenie je potrebné pre začatie výstavby elektrárne. „Na verejnom prerokovaní správy o hodnotení zástupca investora zdôvodnil stiahnutie žiadosti skutočnosťou, že uvedený proces bude pokračovať po ukončení procesu posudzovania. Aj keď nie je legislatívne dané, ktoré konanie sa má uskutočniť skôr, zainteresované subjekty ani verejnosť sa nedozvedeli, či navrhovaná činnosť je alebo nie je v súlade s energetickou politikou Slovenska,“ uviedol úrad.

Prievidzský obvodný úrad životného prostredia vytkol investičnému zámeru viacero nedostatkov. Podľa úradu zistenie vplyvov na životné prostredie nebolo komplexné, zhodnotenie vplyvov na životné prostredie bolo nedostatočné a navrhovaná činnosť bola lokalizovaná do silne narušeného životného prostredia. Celý investičný zámer by mal podľa úradu negatívny vplyv na sociálno-ekonomické aspekty života obyvateľov, na ich pohodu a kvalitu života. „Z priebehu posudzovania navrhovanej činnosti vyplynulo, že najvýhodnejší variant je nulový variant, teda variant stavu, ktorý by nastal, keby sa navrhovaná činnosť neuskutočnila,“ konštatoval úrad.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.