Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterne turbiny-ecogrid
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Projekt EcoGrid. Foto: IBM Research
20. februára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová inteligentná sieť bude využívať 50 % energie z OZE

Projekt EcoGrid EÚ spustia pilotne na dánskom ostrove Bornholm, kde s do neho zapojí 2.000 obyvateľov a komerčných užívateľov, čo predstavuje približne každý desiaty dom na ostrove. Pomocou inteligentných meradiel a webovej aplikácie pre smartfóny, tablety a počítače, budú môcť spotrebitelia sledovať online nákup elektriny online a jej cenu. Odborníci veria, že sprístupnením dát sa zvýši znalosť obyvateľov a v snahe ušetriť náklady začnú kupovať energie z obnoviteľných zdrojov namiesto fosílnych palív. Aplikácia bude poskytovať tiež nástroje pre správu cien na základe dopytu a ponuky i dostupnú kapacitu. Testovacia fáze projektu začne koncom budúceho roka.

V najbližších 48 mesiacoch sa 16 partnerov konzorcia z desiatich rôznych krajín pokúsi zvýšiť záujem spotrebiteľov o inteligentné rozvodné siete a budú vyvíjať nové technológie, ktoré zlepšia energetickú prognózu, vyrovnávanie nákladov, ako aj zníženie zaťaženia siete a straty v distribučnej sústave.

EcoGrid EÚ má podporiť plán Európskej komisie 20/20/20, ktorý má znížiť emisie skleníkových plynov o 20 p%, zvýšiť využitie OZE o 20 % a znížiť spotrebu energie pomocou vylepšenej efektivity o 20 % do roku 2020. Tento cieľ je v súlade s progresívnym úsilím v Dánsku zvýšiť produkciu energie z OZE na 50 % celkovej výroby do roku 2020. Dánska agentúra pre energiu nedávno oznámila, že súčasné využitie OZE je na úrovni 14 %.

„Ide o veľmi sľubný projekt. Na ostrove Bornholm vyskúšame budúcu inteligentnú elektrizačnú sústavu,“ hovorí Lykke Friis bývalá dánska ministerka pre otázky klímy a energetiku. „Výsledky budeme môcť použiť nielen v Dánsku a v Európe, ale v celom svete. Potrebujeme inteligentné elektrizačné sústavy, ktoré bude integrovať viac veternej energie a ďalších obnoviteľných zdrojov energie. Orientovať by sme sa mali na aktívnych hráčov v regionálnych sieťach, presne tak ako to bude v Bornholm.“

V centre celého projektu stoja spotrebitelia. V domoch budú mať nainštalované „inteligentné“ regulátory, ktoré budú použité na automatizáciu vybraných spotrebičov ako sú umývačky riadu, tepelné čerpadlá a elektrické ohrievače vody. Taktiež by mali upravovať ceny energie v päťminútových intervaloch. Okrem toho obyvatelia budú mať k dispozícii informácie o produkcii elektrickej energie, spotrebe a cenových kategóriách, čo zvýši úroveň informovanosti a aktívne by sa mali orientovať na spotrebu, ktorá by mala viesť k zvýšeniu úspor energie.

„V reálnom čase chceme zvýšiť využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, dosiahnuť rovnovážne zaťaženie siete a znížiť jej zlyhania. Prispôsobíme sa preferenciám spotrebiteľov a aj oni dosiahnu zníženie spotreby energie,“ povedal Guido Bartels, generálny riaditeľ energetiky a verejných služieb v sektore IBM a predseda predstavenstva federácie Global Smart Grid. „Projekt EcoGrid EÚ v kombinácii s know how z projektu Edison nám umožní vyvinúť sofistikované inteligentné siete, ktoré budú schopné riadiť budúce energetické požiadavky.“

EcoGrid EÚ je pokračovaním projektu Edison – „Elektromobily v distribuovanom a integrovanom trhu s využitím obnoviteľnej energie a otvorených sietí“. Ide o medzinárodný projekt so sídlom v Dánsku, ktorého cieľom je vyvinúť infraštruktúru dobíjacích staníc pre elektromobily. Na celom projekte sa podieľajú okrem iného napríklad Dánska technická univerzita, energetická spoločnosť Østkraft, vývojové a výskumné centrum Eurisco, IBM alebo Siemens. Na podobnom princípe dobíjania by mal fungovať aj projekt EcoGrid EÚ a mal  by optimalizovať aj prevádzku spotrebiča. IBM chce v spolupráci so tiež spolupracujú so spoločnosťou Siemens navrhnúť webové aplikácie, ktoré umožnia spotrebiteľom lepšie riadiť svoju spotrebu energie na základe ceny.

Celkový rozpočet na EcoGrid EÚ je 21 miliónov EUR a približne polovicu spolufinancuje Európska únia.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.