Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizácie priebehu výstavby počas otvorenia výstavby novej Elektrickej stanice Mierovo 110/22kV, ktorá je súčasťou projektu Danube InGrid, spolufinancovaného Európskou úniou z Nástroja na prepájanie Európy. Mierovo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Milan Illík
17. mája 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová elektrická stanica Mierovo pokryje nároky na pripájanie nových zdrojov

Západoslovenská distribučná investuje do výstavby novej elektrickej stanice (ES) Mierovo v okrese Dunajská Streda a súvisiacich elektrických vedení vyše 20 miliónov eur, pričom ráta so spolufinancovaním zo zdrojov Európskej únie vo výške 35 %.

Elektrická stanica rozšíri kapacitu pre integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, ako aj pre flexibilnejšie pripájanie nových odberateľov. Vďaka nasadeniu smart zariadení sa zvýši bezpečnosť aj spoľahlivosť distribúcie v regióne.

Po vybudovaní ES Mierovo dôjde k zníženiu zaťaženia elektrických staníc v Podunajských Biskupiciach a Dunajskej Strede a k vylepšeniu napäťových pomerov v distribučnej sústave 22 kV v tejto oblasti. Západoslovenská distribučná o investícii informovala v tlačovej správe. Výstavbu novej elektrickej stanice si podľa nej vyžiadal vyšší podiel zelených zdrojov, rozvoj elektromobility či oveľa viac interakcií so zákazníkmi.

Transformácia energetiky si vyžaduje výrazné investície do distribučnej sústavy zamerané na budovanie inteligentnej siete. Tá umožní rozsiahlejšiu integráciu decentralizovanej výroby elektriny do distribučnej sústavy pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok. V aktuálnej situácii je veľmi dôležitá aj cezhraničná spolupráca, ktorá prispieva k zlepšovaniu jednotného a stabilného energetického trhu Európskej únie,“ uviedol pri príležitosti začiatku výstavby predseda predstavenstva Západoslovenskej distribučnej Markus Kaune. Elektrická stanica má byť dokončená do konca roku 2024.

ES Mierovo je súčasťou projektu Danube Ingrid, ktorý je výsledkom spolupráce dvoch slovenských spoločností, Slovenskej energetickej a prenosovej sústavy a Západoslovenskej distribučnej, a maďarského prevádzkovateľa distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. Má pridelený prioritný štatút a postavenie čo najvyššieho vnútroštátneho významu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.