Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavba Elektrickej stanice Borský Svätý Jur 110/22 kV, realizovaná v rámci Projektu spoločného záujmu EÚ - ACON Smart Grids, súčasťou je rozsiahle nasadzovanie smart technológií, čoho výsledkom je najmodernejšia diaľkovo riadená elektrická stanica BSJ 110/22 kV na území Slovenska. Borský Svätý Jur, okr. Senica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Medňanský
9. februára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová elektrická stanica Borský Svätý Jur má zvýšiť energetickú bezpečnosť na západnom Slovensku

Nová elektrická stanica Borský Svätý Jur postavená „na zelenej lúke“ je jednou z kľúčových investícií spoločnosti Západoslovenská distribučná, ktorá investovala do jej výstavby takmer 11 miliónov eur.

Elektrická stanica má posilniť energetickú bezpečnosť na západnom Slovensku a bude mať významný dopad na prepojenie slovenskej a českej elektrizačnej sústavy. Elektrická stanica bola postavená v rámci európskeho projektu spoločného záujmu ACON Smart Grids.

Informovali o tom vo štvrtok na tlačovej besede člen predstavenstva E.ON Thomas König, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE Markus Kaune a Peter Gerhart štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

Riešenie dlhodobého problému

Západoslovenská distribučná chce prostredníctvom elektrickej stanice priniesť do regiónu Záhorie najmodernejšie dostupné technológie a smart riešenia. Elektrická stanica má vyriešiť dlhodobý problém so zásobovaním elektrickou energiou na Záhorí v lokalite Malacky, Holíč, Senica a Myjava.

Dĺžka vedení významne vplývala na veľké úbytky napätia na 22 kV vedeniach, ktoré neumožňovali zásobovať odberateľov časti Záhoria elektrickou energiou spĺňajúcou všetky najvyššie kvalitatívne požiadavky.

Flexibilnejšie riešenie požiadaviek na pripájanie nových zákazníkov má zvýšiť atraktivitu lokality pozdĺž diaľnice D2 a prispieť k rozvoju podnikateľského prostredia. Konkrétny pozitívny dopad pocíti vyše 90 000 obyvateľov a podnikateľských subjektov v tomto regióne.

Okrem obyvateľov Záhoria pocítia výhody bezpečného a spoľahlivého zásobovania elektrickou energiou rovnako obyvatelia v priľahlých oblastiach Českej republiky,“ uviedol predseda predstavenstva EG.D, distribučnej spoločnosti a člena skupiny E.ON v Českej republike Marian Rusko.

Transformácia energetiky

Transformácia energetiky si vyžaduje výrazné investície do distribučnej sústavy, ktorá sa zameriava na budovanie inteligentnej siete a umožní rozsiahlejšiu integráciu decentralizovanej výroby elektriny do distribučnej sústavy pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok.

Vyšší podiel zelených zdrojov, rozvoj elektromobility, či oveľa viac interakcií so zákazníkmi, ktorí už nie sú len spotrebiteľmi, si vyžadujú, aby bola distribučná sústava pripravená na flexibilitu. Smart technológie posilnia integráciu nových zdrojov v budúcnosti. Elektrická stanica Borský Svätý Jur prispeje aj k prepojeniu energetickej sústavy v Európe a stane sa jedným z dôležitých strategických elektrických uzlov,“ uviedol predseda predstavenstva ZSE Markus Kaune.

Zlepšenie existujúcej sústavy

Hlavným zámerom projektu ACON je zlepšiť existujúcu distribučnú sústavu. Ide o prvý projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi PCI projektami.

Rozpočet projektu ACON je 182 miliónov eur s mierou spolufinancovania EÚ vo výške 50 percent, investície na Slovensku dosiahnu 92 miliónov eur.

Súčasná energetická kríza dokazuje dôležitosť európskej solidarity v energetike. Kľúčovými zložkami sú cezhraničné energetické toky a energetické infraštruktúry, ktoré slúžia viac ako jednej krajine. Projekt ACON ukazuje, že prostredníctvom podpory z programu „Connecting Europe Facility for Energy“, môžeme podporiť takéto kľúčové infraštruktúrne projekty,” uviedla zástupkyňa CINEA Ona Kostinaite-Grinkevičiene.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.