Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne začali s generálnou opravou jadrových blokov
Foto: archívne, SE
10. februára 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová daň môže v nasledujúcich rokoch ukrojiť zo zisku Slovenských elektrární stovky miliónov eur

Podľa avizovaného nastavenia dane bude síce závisieť od vývoja trhových cien elektriny ako aj od ekonomických nákladov na jej výrobu z jadra, pri aktuálnych odhadoch by však daň z nadmerného zisku z predaja elektriny z jadra mohla predstavovať budúci rok až 340 miliónov eur a v nasledujúcich dvoch rokoch až vyše 400 miliónov eur ročne.

V tomto roku by mal výnos z tejto novej dane dosiahnuť 67,5 milióna eur, kvôli ešte relatívne nižším predajným cenám elektriny.

Daň z nadmerného zisku

Predpoklady uvedené v dokumentoch k vládou schválenému návrhu zákona o dani z nadmerného zisku z predaja elektriny z jadra sú pritom založené na objeme elektriny vyrobenej v jadrových zdrojoch v roku 2020, teda niečo vyše 17,8 milióna megawatthodín.

Výsledná daň sa odvíja aj od ceny elektriny na burze. Tá sa podľa vládnych materiálov odhaduje pre tento rok na úrovni vyše 53 eur za megawatthodinu. Nasledovať by mal výrazný nárast až na takmer 90 eur za megawatthodinu elektriny v budúcom roku a vyše 98 eur za megawatthodinu v nasledujúcich dvoch rokoch.

Ďalšou premennou do výpočtu novej dane majú byť ekonomické náklady na výrobu elektriny z jadra, ktorá bola predbežne stanovená na 42 eur za megawatthodinu. Ako však naznačil minister hospodárstva Richard Sulík, táto suma by sa mala ešte aktualizovať podľa reálnych ekonomických nákladov výrobcu.

Samotný rozpočet

Faktom však je, že štát zavedením tejto dane zároveň na druhej strane znížením zisku Slovenských elektrární zníži aj výnos dane z príjmov. Ten by mal klesnúť o vyše 14 miliónov eur v tomto roku, vyše 70 miliónov eur v budúcom roku, takmer 85 miliónov eur v roku 2024 a bezmála 79 miliónov eur v roku 2025.

Samotný rozpočet by si tak mal zavedením novej jadrovej dane polepšiť v tomto roku o 53,4 milióna eur. S rastom ceny elektriny na burze by mal byť výrazne vyšší pozitívny vplyv na rozpočet v nasledujúcich rokoch.

V budúcom roku materiál počíta s dodatočnými takmer 270 miliónmi eur, v roku 2024 by to mohlo byť už takmer 319 miliónov eur a o rok neskôr dokonca bezmála 325 miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.