Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová cenová vyhláška v eletroenergetike je otázkou hodín

Po dnešnom rokovaní vlády premiér Robert Fico uviedol, že ÚRSO vyvolal „zbytočný chaos“ v otázke zvýšenia cien elektriny a plynu a ako predseda vlády „cítim nepokoj z toho, čo povystrájal“. Vláda podľa premiéra naďalej analyzuje, načo bolo treba robiť zmeny v cenovej vyhláške ÚRSO, pokiaľ ide o posilnenie fixnej zložky v cene za distribúciu.

Fico zároveň uviedol, že v Zbierke zákonov bude v najbližších hodinách zverejnená nová cenová vyhláške v elektroenergetike.

„V tomto okamihu končí špeciálne zasadnutie komisie, ktorá odobruje vyhlášku o cenovej regulácii, pokiaľ ide o cenu elektrickej energie. Táto vyhláška bude zverejnená v Zbierke zákonov SR v najbližších hodinách, vracia všetko do roku 2016. Žiadne ističe, nič nebude ovplyvňovať cenu elektrickej energie, pretože aj cena elektrickej energie klesá,“ povedal.

Odchodom šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčík bola podľa neho vyvodená mimoriadne prísna politická zodpovednosť a nevidí dôvod pre odvolanie ministra hospodárstva Petra Žigu, ktoré žiada opozícia. Vláda mohla použiť len dostupné nástroje ako politický tlak a komunikáciu s energetickými podnikmi.

Nový šéf ÚRSO a jeho postavenie

Ohľadom výberu nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví premiér uviedol, že bude „nie jednoduchý“, keďže zákon o regulácii kladie na kandidáta „mimoriadne prísne“ kvalifikačné predpoklady.

Predseda ÚRSO (rovnako ako podpredseda i členovia Regulačnej rady) musia mať napríklad podľa § 7 ods. 7 zákona o regulácii technické, ekonomické alebo právnické vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a najmenej 10 rokov praxe v sieťových odvetviach alebo v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii, alebo vzdelanie 3. stupňa a najmenej 7 rokov praxe v sieťových odvetviach, v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii.

„Nebránime sa drobným úpravám zákona,“ uviedol minister Žiga v súvislosti s novelou zákona o regulácii, podľa ktorého je predsedom úradu aj predsedom odvolacieho orgánu – Regulačnej rady – jeden človek.

„Áno, dnes sú rada a úrad reprezentované tou istou osobou,“ potvril premiér Fico.

Európska komisia nám pritom toto personálne spojenie vyčítala aj v rámci vyšetrovania EU Pilot, o ktorom sme písali už pred rokom. Opozičná strana SaS opakovane predkladala novelu zákona, ktorá by štruktúru vedenia ÚRSO zmenila, avšak neúspešne.

Koaličná strana Most-Híd v našej ankete pred parlamentnými voľbami uviedla, že prioritou v slovenskej energetike má byť na prvom mieste „zvýšenie transparentnosti a posilnenie nezávislosti regulačného úradu oddelením funkcie predsedu úradu od funkcie predsedu regulačnej rady a rozšírenie právomocí regulačnej rady“. Teraz po zmene volá aj strana SNS.

Fico aj Žiga dnes hovorili o možnosti posilniť postavenie podpredsedu úradu, napríklad potrebou kontrasignácie (podpisovania) regulačných rozhodnutí nielen predsedom, ale aj podpredsedom ÚRSO.

Plyn a holding

V oblasti plynu považuje premiér situáciu za vyriešenú.  Ukázal nové cenové rozhodnutie pre SPP-Distribúciu z 25.1.2017, ktoré platí pre celé územie Slovenska. „Vracia všetko naspäť do roku 2016,“ poznamenal Fico.

Ako sme však uviedli v našom článku pred dvoma týždňami, ÚRSO zmenil len časť sadzieb v skupinách 1 – 6 a hodnoty nie sú totožné. Zatiaľ čo niektorí oproti minulému roku ušetria, iní si stále priplatia.  

Pre médiá sa premiér Fico a minister Žiga vyjadrili aj k téme založenia Štátneho energetického holdingu. Tento nápad sa datuje už do roku 2007 – holding by mal združiť štátne podiely v jednotlivých energetických podnikoch. Hlavným pilierom by mala byť matka SPP, ktorá má gro peňazí z tranzitu plynu vďaka podielu v Eustreamu. „Vedeli by sme okolo nich vytvoriť energetický holding, ale tak ďaleko ešte nie sme,“ poznamenal Žiga

„Nechceme budovať nový moloch, monštrum,“ dodal minister hospodárstva, podľa ktorého aktuálne nie je odkúpenie zvyšku podielov v distribučných firmách na programe dňa, lebo sa nepredávajú.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.