Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. septembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nová Aliancia českej energetiky chce zvýšiť šance firiem v tendroch

„Aliancia bude partnerom pre veľké zahraničné firmy v dodávkach pre výstavbu predovšetkým jadrových elektrární,” povedal šéf Škody Praha, ktorá je dcérskou spoločnosťou ČEZ. Za najbližšiu obchodnú príležitosť Bodnár považuje dodávky pre elektrárne v Turecku, Jordánsku, Maďarsku, Fínsku a plánovanú dostavbu jadrových elektrární v Temelíne a Dukovanoch.

Iniciatíva  vychádza z Národného akčného plánu rozvoja jadrovej energetiky, ktorý česká vláda schválila v júni a ktoré vznik podobného združenia priemyselných podnikov odporučil. Popri Škode Praha do aliancia patria strojárenské spoločnosti  Alta, Doosan Škoda Power, Sigma Group, MSA, Modřany Power, Vítkovice Holding, I.B.C. Praha, Královopolská RIA, ZAT, ZVVZ Group, Škoda JS, Elektro Kroměříž a OSC.

Včerajšej ustanovujúca schôdze sa zúčastnil aj český premiér Bohuslav Sobotka a generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš. Český premiér vznik aliancie podporil. „Aliancia energetických firiem, ktorá združuje 13 popredných českých strojárenských firiem, bude pre vládu jedným z dôležitých partnerov v ďalšom rozvoji českého strojárenstva, pri vytváraní nových miest a zvyšovaní konkurencieschopnosti firiem,” povedal Sobotka.

„Verím tomu, že tento počin napomôže tomu, že budeme mať silný strojárenský priemysel, ktorý bude základom českého hospodárstva,” dodal šéf ČEZ Beneš.

K úlohám aliancie bude ďalej patriť predávanie informácií medzi vládou a priemyslom a účasť na vyhodnocovaní Národného akčného plánu rozvoja jadrovej energetiky. Dokument, ktorý nadväzuje na aktualizovanú Štátnu energetickú koncepciu, vyjadruje snahu českej vlády neodkladne začať s prípravou výstavby jedného jadrového bloku v elektrárni Dukovany a jedného bloku v elektrárni Temelín s možnosťou rozšírenia na dva bloky v obidvoch elektrárňach.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.