Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júna 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nositeľ Nobelovej ceny na Slovensku

Dňa 25. júna 2012 sa stretne v aule Aurela Stodolu na Strojníckej fakulte STU v Bratislave so žiakmi stredných škôl na podujatí Hodina otázok. Cieľom stretnutia je vytvoriť priestor pre popularizáciu vedy medzi mladými ľuďmi. Následne bude odpovedať na otázky médií a preberie čestný doktorát Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave.

Počas týždňového pobytu  sa profesor Osheroff zúčastní na oslave pri príležitosti 75. výročia STU v Bratislave, absolvuje prehliadku jadrovej elektrárne v Mochovciach, navštívi Vysoké Tatry a Chatu na Zelenom Plese.

„Veda a technika ako prvé zmazali hranice, šíriac pokrok po celom svete, spájajúc nadšencov v spoločnom cieli napredovať stále ďalej.  Našu energiu, ktorú vkladáme do podpory vzdelania prostredníctvom  dlhodobého korporátneho programu Slovenských elektrární pod názvom Energia pre krajinu, zameriavame  práve na podporu budúcich generácií technikov a vedcov. V spolupráci s univerzitami chceme inšpirovať, dať šancu potenciálu talentov tejto krajiny a potvrdiť náš záväzok prispievať k jej rozvoju,“ uviedol Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s., člen skupiny Enel.

„Sme radi, že sa nám darí pritiahnuť na Slovensko aj takéto významné osobnosti vo vede. Najkrajšie je, keď vidíte s akým zápalom sledujú žiaci životné stimuly smerujúce k úspechu,“ hovorí Jozef Ristvej, predseda AMAVETu a dodáva, „aktivity popularizujúce vedu dávajú príležitosť mládeži zorientovať sa v dnešnom zložitom svete. Nápadom sa medze nekladú.“

Američan so slovenskými koreňmi Douglas Dean Osheroff získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1996 spolu s Davidom Leem a Robertom Richardsonom za objav supratekutosti v extrémne ochladenom héliu. Narodil sa v roku 1945 v Aberdeene v rodine lekárov, ale už ako študent strednej školy zostrojil snímač röntgenového žiarenia. Od roku 1987 až dodnes pôsobí na fakulte fyziky Stanfordskej univerzity v San Franciscu. Okrem fyziky sa venuje otázkam globálneho otepľovania, popularizácii vedy, bol tiež členom vyšetrovacieho panelu tragédie raketoplánu Columbia.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.