Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
arktida - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
17. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nórsky Statoil zvýšil odhad ropných rezerv v náleziskách Severného mora

Nové náleziská ropy v Severnom mori sú podľa všetkého bohatšie ako sa pôvodne predpokladalo. Ako informovala spoločnosť Statoil, nálezisko Aldous Major South, ktorého objav oznámila firma začiatkom augusta, je prepojené s náleziskom Avaldsnes, ktoré objavila švédska firma Lundin Petroleum. Spolu obsahujú od 500 miliónov do 1,2 miliardy barelov ropného ekvivalentu (1 barel = 159 litrov). Práve Aldous je bohatšie, než sa pôvodne očakávalo a namiesto 200 až 400 miliónov barelov ropného ekvivalentu by malo obsahovať od 400 do 800 miliónov barelov.

Statoil vlastní 40-% podiel v obidvoch náleziskách a v prípade náleziska Aldous je aj jeho prevádzkovateľom. Tim Dodson, viceprezident Statoilu pre oblasť prieskumu, označil kombinovaný objav za „pravdepodobne najväčší na svete v tomto roku“ a dodal, že „Nórsko nezaznamenalo podobný objav od polovice 80. rokov 20. storočia“. Ako dodal, nórske dokázané ropné rezervy dosahujú podľa ropnej spoločnosti BP okolo 6,7 miliardy barelov, takže objavy v rozsahu okolo 1 miliardy barelov sú skutočne významné.

Najväčšími nórskymi náleziskami v histórii sú Ekofisk a Statfjord, z ktorých každé obsahuje viac než 3 miliardy barelov ropného ekvivalentu. Obidve ložiská objavili v 70. rokoch minulého storočia a z obidvoch sa dodnes ťaží.

Najnovšie objavy tak opäť pomôžu zamerať pozornosť na Severné more a Nórsko. Veľké ropné koncerny ako ConocoPhillips, BP a ExxonMobil už tento región nepovažujú za kľúčový na prieskum ropy a zemného plynu a radšej sa zamerali na Mexický záliv, Brazíliu alebo Angolu. „Tieto objavy ale môžu situáciu zmeniť,“ povedal analytik Handelsbanken Daniel Raavik. „Ukazuje sa, že Severné more má podstatne väčší potenciál, než sa pôvodne zdalo,“ dodal.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.