Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nórsko udelilo nové licencie na prieskum ložísk v Barentsovom mori

Spomínaných 10 licencií, ktoré zahŕňajú 40 prieskumných blokov v Barentsovom mori, získalo celkovo 13 firiem, medzi nimi nórsky Statoil, americké spoločnosti Chevron a ConocoPhillips či ruský Lukoil. Ako povedal nórsky minister ropného priemyslu Tord Lien, „potenciál je obrovský. Ak budú firmy v prieskumoch úspešné, severné Nórsko vstúpi do novej éry“.

Ekologické organizácie však rozhodnutie Nórska kritizujú. Podľa nich ťažba v arktickej oblasti je v ostrom rozpore s cieľmi minuloročnej klimatickej dohody z Paríža a žiadajú vládu, aby rozhodnutie zrušila. V rámci Parížskej dohody o klíme z decembra minulého roka sa Nórsko zaviazalo, že emisie skleníkových plynov zníži do roku 2030 oproti úrovni z roku 1990 o 40 %.

Oslo však musí riešiť pokles produkcie zo svojich ložísk v Severnom mori. Práve export ropy a plynu urobil z Nórska jednu z najbohatších krajín sveta. Náhradou ložísk v Severnom mori by mohli byť ložiská v Barentsovom mori, čo presvedčilo nórsku vládu, aby udelila licencie na prieskum.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.