Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Norsko-ropne pole-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Nórske ropné pole Ekofisk v Severnom mori. Foto: TASR/AP Photo
9. júla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nórsko: Rokovania medzi ropnými firmami a odborármi o ukončení štrajku zlyhali

Sporným bodom, na ktorom viaznu pokusy o dohodu medzi asociáciou nórskeho ropného priemyslu (OLF) a odborovými zväzmi, je požiadavka zamestnancov na predčasný odchod do dôchodku.

„Štrajk pokračuje. Situácia je veľmi vážna,“ vyhlásil Jan Hodneland, hlavný vyjednávač OLF po 13 hodinách rokovaní, ktoré sa skončili v nedeľu.

Vláda má právo prinútiť robotníkov na plošinách, aby ukončili štrajk, ak dospeje k záveru, že ohrozuje bezpečnosť alebo národné záujmy Nórska.

Hovorca ministerstva práce, ktoré monitoruje vývoj situácie, agentúre Reuters povedal, že kabinet zatiaľ nemá v pláne zasahovať do štrajku, ktorý sa začal 24. júna.

Ťažba ropy v Nórsku už pre štrajk klesla o 13 % a produkcia plynu sa znížila o 4 %. Nórsko je pritom ôsmim najväčším dodávateľom ropy na svetové trhy.

Jeden z odborových zväzov, SAFE, avizoval, že sa vráti k rokovaciemu stolu len vtedy, keď mu asociácia OLF predloží zaujímavú ponuku. Zároveň vyzval nórsku vládu, aby sa do sporu medzi zamestnancami a ropnými spoločnosťami nemiešala. OLF robotníkom odkázal, že už nemieni otvárať otázku predčasného odchodu do dôchodku. Ropné spoločnosti naopak hrozia, že ak sa štrajk zamestnancov neskončí, úplne zastavia produkciu.

Trhy preto dúfajú, že vláda nakoniec využije svoje právo a celý spor ukončí, aby zabránila veľkým výpadkom v dodávkach komodity na trh a vážnym ekonomickým stratám. Ropný sektor sa totiž podieľa zhruba 20 % na výkone nórskej ekonomiky a približne 50 % na hodnote nórskeho exportu.

Zdroj: TASR

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.