Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nórsko predstihlo Rusko v dodávkach plynu do západnej Európy

Za rastom nórskeho podielu na západoeurópskom trhu s plynom stojí rovnako pokles cien ropy.

Nórsko ponúka kupcom plynu pružnejšiu cenovú politiku a odberatelia teraz odkladajú nákupy v Rusku v nádeji, že lacná ropa sa časom odrazí aj v cenách ruského plynu.

Nórsko podľa údajov firmy Gassco v poslednom štvrťroku minulého roka dodalo do západnej Európy 29,5 mld. kubických metrov plynu, zatiaľ čo ruské dodávky predstavovali iba 19,8 mld. kubických metrov. Nórsko tak v dodávkach výrazne predstihlo Rusko po prvýkrát od krátkeho obdobia v roku 2012, píše Reuters.

Nórsko dominovalo západoeurópskemu trhu rovnako v prvom štvrťroku tohto roka, hoci jeho dodávky nepatrne klesli na 29,2 mld. kubických metrov plynu. Ruské dodávky do západnej Európy sa naopak mierne zvýšili na 20,3 mld. kubických metrov plynu.

Európska komisia uviedla, že Rusko v minulom roku zostalo hlavným dodávateľom plynu do EÚ. Jeho podiel na celkovom dovoze plynu do EÚ však klesol o jeden percentuálny bod na 42 %. Podiel Nórska sa naopak zvýšil o 4 percentuálne body na 38 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.