Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nórsko predstavilo svoj “Klimatický liek”

Klimatický liek je tristo stránkový dokument nórskeho vládneho kabinetu. Do roku 2020 chce znížiť emisie uhlíka o 30 %. Nórsko chce tento zámer dosiahnuť využitím obnoviteľných zdrojov, novými technológiami uskladnenia uhlíka ako aj menej konvenčnými cestami. Napr. podporou výstavby cyklistických trás.

Nórsko chce dvojtretinové zníženie svojich emisií dosiahnuť na vlastnom území. Odmieta stanovené záväzky dosiahnuť cestou obchodovania s emisnými kvótami na zahraničných trhoch. Oslo zároveň nemôže znížiť emisie zatvorením tepelných elektrární. Takmer všetka elektrická energia v krajine pochádza výhradne z vodnej energie.

Klimatický liek bude záťažou pre štátny rozpočet. Podľa odhadov sa štátna ekonomika spomalí o 0,25 %. V počiatočnej fáze sa minie 188 dolárov za každú tonu emisií skleníkových plynov, uvádza štátna analýza. Pre porovnanie, v EÚ je táto hodnota stanovená na cca. 18 dolárov. Nórsko tak ako nečlenská krajina EÚ utratí zhruba desaťnásobne viac než krajiny Spoločenstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.