Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
norsko rieka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Michael Gwyther-Jones (licencia Creative Commons)
30. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nórsko môže byť podľa IEA zárukou rozvoja OZE v Európe

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) navrhuje vybudovať elektrické prepojenia medzi Nórskom a ostatnými krajinami Európy. Majú prenášať elektrinu z tamojších početných vodných elektrární, ktorá by slúžila ako záloha na krytie výchyliek vo výkone ostatných nepredikovateľných OZE v Európe.

Nórsko by sa tak mohlo stať garantom rozvoja sektora OZE v Európe, zdôrazňuje IEA.

Záujem o podmorské prepojenie s Nórskom už prejavila Veľká Británia. Každá TWh elektrickej energie z Nórska by znížila emisie CO2 o 350 tis. ton, uvádza Recharge. Obe krajiny sa minulý týždeň oficiálne dohodli na spolupráci. V prvej fáze sa vypracuje štúdia uskutočniteľnosti o prepojení. Dokončená má byť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Garantmi nórsko-britského projektu sa stali nórsky a britský minister pre energetiku Terje Riis-Johansen a Charles Hendry, dopĺňa Reuters. „Diskusie vedieme aj s Nemeckom a inými krajinami,“ dodal Riis-Johansen.

Dĺžka podmorského spojenia medzi juhozápadným Nórskom a východným Anglickom má dosiahnuť 700 km. Prepojenie pre Londýn predstavuje ekonomicky výhodnejšiu alternatívu než vybudovanie nových vlastných elektrární. Výstavba záložných zdrojov pre britské veterné parky by si totiž vyžiadala podstatne väčší objem investícií, uzatvára Reuters.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.