Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovody s ventilmi. Foto: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov
27. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nórsko je ochotné zabezpečiť dodávky plynu pre Ukrajinu

„Ak by sa naši potenciálni partneri z Ukrajiny na nás obrátili so žiadosťou o pomoc, bez váhania ju poskytneme. Cena nórskeho plynu by sa vypočítala tak, aby podmienky pre Ukrajinu boli čo najvýhodnejšie,“ povedal Sundström v rozhovore s ukrajinskou agentúrou GolosUA. Dodal, že Nórsko má vo svojich zásobníkoch momentálne státisíce kubických metrov plynu, ktoré by Ukrajina mohla kedykoľvek využiť. Jediným problémom by boli transportné náklady, keďže Nórsko a Ukrajina nie sú priamo prepojené plynovodom a transport plynu po mori či v rámci cestnej dopravy je nákladný.

Ukrajina sa stále usiluje o revíziu dohody o dodávkach plynu s Ruskom z roku 2009. Tá je podľa Kyjeva pre krajinu finančne veľmi nevýhodná. Ukrajina preto chce znížiť ako cenu, tak aj objem dovážaného plynu z Ruska na tento rok.

Ukrajinská vláda ešte na začiatku januára oznámila, že bude trvať na znížení dodávok plynu v tomto roku na 27 miliárd m3. Minulý rok doviezla z Ruska podľa odhadov zverejnených agentúrou Reuters okolo 40 miliárd m3. Na tento rok sa v kontrakte z roku 2009 počíta s dovozom plynu na Ukrajinu v objeme 52 miliárd m3, čo znamená, že v porovnaní s rokom 2011 by Ukrajina znížila dovoz o tretinu a v porovnaní s tohtoročným plánovaným dovozom až o takmer polovicu. Ruský plynárenský koncern Gazprom však oznámil, že takéto zníženie je vzhľadom na podmienky kontraktu príliš rozsiahle.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.