Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. januára 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nórsko a Británia by čoskoro mohli mať podmorské elektrické vedenie

Generálny riaditeľ nórskeho prevádzkovateľa elektrárenskej siete Statnett Auke Lont pre FT povedal, že rozhodnutie by mohlo padnúž na začiatku tohto roka. „V pláne je prijať rozhodnutie o investícii v prvom štvrťroku,” uviedol s tým, že vedenie by malo byť v prevádzke do roku 2020.

Británia má podobné spojenie tiež s Francúzskom, Holandskom a Írskom. Nový projekt, ktorý je spoločným podnikom Statnettu a britskej elektrárenskej firmy National Grid, by mal byť schopný poskytnúť elektrinu z obnoviteľných zdrojov až 4 miliónom britských domácností.

Nórsko má na celkovej kapacite výroby vodných elektrární v Európe zhruba polovičný podiel. Lont dodal, že dohoda s National Grid je jednou z niekoľkých plánovaných dohôd o využití kapacity nórskych vodných elektrární. Elektrina z nórskych elektrární by sa mohla využiť k zlepšeniu zásobovania elektrinou pre krajiny, ktoré sú ovplyvnené nestabilnou výrobou elektriny z veterných a solárnych elektrární. Statnett má už podmorské prepojovacie vedenie s Dánskom a Holandskom a okrem Británie plánuje podobné spojenie tiež s Nemeckom.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.