Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. marca 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

NKÚ: Štátna podpora zatepľovania bytových domov je efektívna

Na kontrolovanej vzorke bytových domov sa podľa zistení NKÚ preukázala ročná úspora spotreby energie na vykurovanie s obdobím pred zateplením. Úrad preveril 31 projektov v celkovej sume 5,26 miliónov eur z rokov 2014 a 2015.

Podmienky pre získanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu boli rôzne. V prípade 15 projektov išlo o zníženie spotreby tepla na vykurovanie o 35 %. Financie z európskej iniciatívy JESSICA, ktorú počas kontroly reprezentovalo 16 projektov, boli zase podmienené cieľom úspory 20 %. „Cieľovú hranicu 35 % z 15 projektov dosiahlo 6 žiadateľov. Pri iniciatíve JESSICA cieľ dosiahlo 15 projektov.“

„Kontrola preukázala, že využitie verejných prostriedkov na riešenie znižovania energetickej náročnosti bytových domov na Slovensku je vhodnou formou intervencie verejných zdrojov,” konštatuje NKÚ. Projekty, ktoré stanovené ciele nedosiahli, mali na to väčšinou objektívne príčiny, akými boli napríklad výmena okien už pred zateplením, prípadne problémy v dodávateľských stavoch alebo kvalita meračov. „Na druhej strane kontrola zistila, že príčinou bol aj prílišný optimizmus, keď projektované úspory boli stanovené nad reálne možnosti.”

Rezervy objavili inšpektori NKÚ v účinnosti vnútorného kontrolného systému. V jednom prípade sa kvôli nedostatočnej predbežnej a následnej finančnej kontrole zistilo neoprávnené čerpanie verejných prostriedkov v sume 4 749 eur.

„Tieto nedostatky boli odstránené ešte počas kontroly. Ďalej bolo zistené, že nie vždy boli dodržané články zmluvy o úvere, týkajúce sa dodržania lehôt na doručovanie písomností a stavebný dozor nebol schválený nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov. Nedostatky však nemali vplyv na konečný efekt realizovaných projektov” konštatoval NKÚ v publikovanej správe.

Poskytovanie a splácanie úverov v pôsobnosti Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) má od roku 2014 na starosti Slovenská záručná a rozvojová banka, ktorá je vo vlastníctve štátu. Touto zmenou sa podľa NKÚ znížili výdavky o vyše 475 tisíc eur za rok 2014 a v roku 2015 o vyše 166 tisíc eur oproti predchádzajúcemu roku. Úrad v správe zároveň konštatoval, že spustenie elektronického systému podávania žiadostí okrem toho urobilo výber žiadateľov podpory transparentnejším.

NKÚ vo svoje správe tiež odporúča ŠFRB, aby pri každej finančnej operácii vykonával základnú finančnú kontrolu, vrátane finančnej kontroly na mieste. Štátnemu fondu z nedostatkov, ktoré zistili štátni kontrolóri, zároveň vyplynula povinnosť zverejňovať zmluvy v centrálnom registri zmlúv. „Žiadateľom o úvery kontrolóri odporučili aktualizovať zmluvu o výkone správy, uzatvorenú s vlastníkmi bytov a nebytových priestorov,” uviedol NKÚ v tlačovej správe.

V roku 2014 bola na obnovu bytových domov s cieľom zateplenia poskytnutá suma úverov vo výške skoro 110,5 miliónov eur, čo je takmer dve tretiny z celkového objemu priznaných úverov. Podporených bolo 513 projektov, obnovených 24 618 bytových jednotiek. V roku 2015 bolo poskytnutých takmer 198,3 miliónov eur, čo sú viac než tri štvrtiny z celkového objemu priznaných úverov. Podporilo sa 857 projektov, obnovených bolo 40 537 bytových jednotiek.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.