Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

NKÚ skončil kontrolu v Slovenských elektrárňach, výsledky sú zatiaľ tajné

Inšpektori z NKÚ od minulého roka kontrolovali hospodárenie s finančnými  prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne. Protokol je v režime vyhradené, NKÚ sa k jeho obsahu nateraz nevyjadruje. Hoci sa s výsledkami kontroly mali oboznámiť poslanci v parlamente už na jar, dotknutý subjekt požiadal o viac času na pripomienkovanie. „Časť z pripomienok bolo zapracovaných do dodatku k protokolu,“ potvrdil hovorca NKÚ Lukáš Jasenec.

V NR SR (možno) na jeseň

Na štvrtok je naplánované zasadnutie užšieho vedenia NKÚ, ktoré zvolal predseda Karol Mitrík. Témou bude posúdenie priebehu kontroly, vrátane kontrolných zistení. „Výstupom tohto zasadnutia bude rozhodnutie o ďalšom postupe NKÚ SR vo veci kontroly Slovenských elektrární,“ doplnil.

Na kontrole pracovalo celkom 23 inšpektorov NKÚ. Kvôli špecifickosti a odbornej náročnosti boli súčasťou pracovnej skupiny aj odborníci z Ministerstva financií SR, Finančného riaditeľstva SR, Úradu pre verejné obstarávanie a Úradu pre jadrový dozor SR (ÚJD). „Z kontroly bol vypracovaný aj samostatný odborný posudok, ktorý bol spracovaný nezávislým znalcom z Ústavu súdneho inžinierstva Žilina,“ uviedol Jasenec.

Kontrola od decembra 

Slovenské elektrárne čelili kontrole NKÚ od decembra minulého roka. Vyšetrovanie, ktoré vzniklo na podnet dnes už bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, bolo zamerané na hospodárenie s financiami pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce.

Štát ako menšinový akcionár Slovenských elektrární kritizoval Enel, že dostavba Mochoviec sa predražuje. Vlani vláda odsúhlasila navýšenie rozpočtu na 4,63 mld. eur s podmienkou väčšej kontroly zo strany štátu. Taliansky Enel sa pritom zaviazal, že tretí blok sa spustí do prevádzky v novembri 2016. Štvrtý blok by mal začať vyrábať elektrinu o rok neskôr.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.