Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Najvyšší kontrólny úrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
4. februára 2019 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

NKÚ podľa strany SaS potvrdil podozrenia o korupcii na regulačnom úrade

„Podozrenia SaS o korupcii na neslávne známom regulačnom úrade najnovšie potvrdil aj NKÚ. Pred necelými dvomi rokmi sme sa obrátili na Generálnu prokuratúru SR a podali sme viacero trestných oznámení na neznámeho páchateľa v škandále s vysokými cenami energií. V niektorých prípadoch prišlo k zvyšovaniu v účtoch za elektrinu až o neuveriteľných 300 %,“ uviedla v pondelok Jana Kiššová. Jedno z podozrení SaS sa malo týkať zneužitia peňazí, ktoré boli určené na kontrolu resp. audity distribučných spoločností a ich majetku. „Táto hodnota majetku tvorí významnú časť koncovej ceny energií. Preto bolo dôležité overiť, či si ju tieto monopolné firmy zahŕňajú do svojich nákladov v pravdivej výške,“ doplnila Kiššová. Podľa strany SaS je momentálne isté, že 1,8 mil. eur, ktoré v tom čase dostal na účel kontroly ÚRSO, bolo pokútnym spôsobom pridelených rôznym znaleckým firmám spriazneným s vtedajším riaditeľom regulačného úradu Jozefom Holjenčíkom.

„Naše trestné oznámenie síce dopadlo, že skutok sa nestal, ale na konanie ÚRSO si posvietili aj na NKÚ a narozdiel od vyšetrovateľov z NAKA zistili hneď niekoľko porušení zákona. Ide o vážne rozhodnutie NKÚ smerom k regulačnému úradu, ktorému vyčítajú napríklad obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní, nepreukázanú využiteľnosť znaleckých posudkov, neefektívnosť vynaložených prostriedkov, výber znalcov a konzultantov bez súťaže, priebeh kontroly v rozpore so zákonom či vytváranie politického tlaku na zo zákona nezávislý úrad,“ ozrejmila Kiššová. Zaujímavosťou podľa SaS je, že regulačný úrad prijal správu NKÚ bez pripomienok, čím mal de facto potvrdiť všetky závažné zistenia NKÚ. „Regulačný úrad dokonca sám podal trestné oznámenie, čím súčasný predseda tohto úradu Ľubomír Jahnátek jasne naznačil, čo si myslí o svojom predchodcovi,“ dodala Kiššová. SaS vyzvala súčasného predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka, aby občanom poskytol informácie o zrealizovaných nápravných opatreniach. „Dodnes platíme v cenách energií distribučným spoločnostiam za odpisy, opravy či údržby majetku, ktorých hodnota dodnes nie je relevantne ohodnotená. Vinníkov bude teraz riešiť polícia. Okrem Holjenčíka, ale je tu ešte niekto iný, kto mal byť vplyvným elementom, ktorý ovplyvňoval úrad, a je to Robert Fico. Fico urobil z cien energií vlastnú politickú agendu. Ceny energií boli lákadlom na voličov. ÚRSO sa tak stal detašovaným pracoviskom Úradu vlády SR,“ upozornila Kiššová.

Ceny energií sú na Slovensku podľa strany SaS stabilné jedine v tom, že sú vysoké. „Máme ich jedny z najvyšších v Európe a suverénne najvyššie v rámci regiónu. Až 1,8 milióna eur bolo pritom rozkradnutých a vyhodených von oknom. SaS navrhuje ako riešenia zrušenie dotovania elektriny z domáceho uhlia, viaczdrojové financovania z obnoviteľných zdrojov a otvorenú reguláciu,“ dodal na záver poslanec NR SR za SaS Karol Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.