Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Nízkoteplotné systémy sa aplikujú do praxe stále častejšie

„Je to už 12. ročník konferencie so zahraničnou účasťou a tento rok sa zameriava na problematiku obnoviteľných zdrojov pre nízkoteplotné systémy. Dvojdňové stretnutie je koncipované do piatich základných blokov, kde sa prezentujú najnovšie trendy v oblasti využívania solárnej energie, solárnych energetických systémov,“ vysvetlil Petráš s tým, že na konferencii sú poprední výrobcovia, projektanti, ale aj montážne organizácie, ktoré solárne systémy na Slovensku realizujú.

Ďalšia sekcia sa zaoberá energiou geotermálnych vôd. Podľa predsedu sú na Slovensku mimoriadne dobré hydrogeologické podmienky, žiaľ, využívanie je limitované veľkými investičnými vstupmi. „Budeme hovoriť aj o problematike biomasy, kde opäť zaznamenávame veľký rozmach. Na konci rokovania odznejú prezentácie o nových trendoch tepelných čerpadiel. Poukážeme na zdroje pre nízkoteplotné vykurovacie a vysokoteplotné chladiace sústavy,“ priblížil Petráš a pripomenul, že Slovensko nemá úplne ideálne klimatické podmienky ani významnú podporu štátu pre nízkoteplotné systémy. Napriek tomu podľa názorov takmer 100 účastníkov konferencie, projektantov, predstaviteľov popredných firiem, ale aj ľudí z akademickej sféry je v SR významný záujem o takéto zdroje a o ich aplikáciu do systému vykurovania, prípravy teplej vody.

„V moderných budovách sa stále častejšie vyskytujú tepelné čerpadlá, solárne systémy, zariadenia nízkoteplotného vykurovania a vysokoteplotného chladenia integrovaného do stropných konštrukcií. V praxi je už značné množstvo realizácií. Pri väčšej podpore štátu prípadne regiónov vidím tu veľmi peknú budúcnosť,“ uzavrel garant konferencie.

Podujatie sa uskutočňuje v spolupráci s Československou solárnou spoločnosťou, Slovenskou geotermálnou asociáciou, SK-Biom (Slovenskou asociáciou pre biomasu) a Slovenským zväzom pre chladiacu a klimatizačnú techniku.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.