Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nízke ceny ropy ohrozujú aj nórske hospodárstvo

Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Nórska by sa mal znížiť z predpokladaných 2,6 % v tomto roku na 1 % v roku 2015. Údaj uviedol nórsky štatistický úrad.

Správa prišla len pár dní po tom, ako hlavný odborový zväz odvetvia pohrozil štrajkom. Od vlády žiada, aby pokles v sektore čo najmenej zasiahol pracovné miesta v ňom.

Statoil, v ktorom má štát podiel 67 %, už zastavil niektoré dôležité projekty. V roku 2016 by sa mali jeho investície znížiť o 1,3 miliardy USD (1,06 miliardy eur). Tento trend by mal pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Spoločnosť Seadrill, ktorá je kótovaná na burze v Osle a ponúka vrtné morské súpravy, rozhodla o zrušení vyplácania dividend. Kurz jej akcií klesá.

V ropnom priemysle prišlo tento rok o prácu asi 10.000 Nórov a cudzincov. Znamená to, že zo sektora odišlo viac ako 10 % z jeho celkového počtu pracovníkov.

Ak sa prehĺbia problémy v nórskom ropnom priemysle, je isté, že preskočia aj do iných odvetví krajiny. Môžu sa prejaviť v nálade spotrebiteľov a v obmedzení ich výdavkov.

Nórsku však chudoba nehrozí. Hrubý domáci produkt na obyvateľa je 91 % nad priemerom v EÚ.

Oslabenie nórskej koruny však môžu využiť exportné podniky z iných odvetví krajiny s piatimi miliónmi obyvateľov. Národná mena za posledných šesť mesiacov stratila voči doláru 18 %. Pokles kurzu koruny zvyšuje konkurencieschopnosť hlinikárenského koncernu Norsk Hydro a výrobcu umelých hnojív Yara International.

Ak by sa situácia dramaticky zhoršila, v krajine môžu siahnuť na rezervy v ropnom fonde. Nóri doň odkladali rozpočtové prebytky 18 rokov a sústredili v ňom 870 miliárd USD. Ak by z ropy vláda nedostala ani dolár, dokázala by hradiť štátne výdavky v súčasnom rozsahu viac ako päť rokov.

(1 EUR = 1,2258 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.