Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

NITRA: Nová paroplynová elektráreň by mohla zásobovať energiou polovicu mesta

Paroplynová elektráreň by mala energiou zásobovať centrum mesta a sídliská Chrenová a Klokočina. Podľa informácií z roku 2009 mala mať výkon takmer 100 megawattov elektrickej a vyše 90 megawattov tepelnej energie. Nitriansky primátor dnes hovorí o menšom výkone. „Takáto elektráreň by mala mať výkon 54 megawattov výroby elektriny a tepla. Celé mesto, pokiaľ máme dobré údaje z energetickej agentúry, potrebuje asi 90 megawattov ročne,“ skonštatoval Dvonč. Nová paroplynová elektráreň by podľa jeho slov mala prispieť k postupnej snahe mesta získať v budúcnosti energetickú sebestačnosť.

Pre ďalší osud novej elektrárne bude dôležitý výsledok rokovaní zástupcov súkromného investora s mestskou Nitrianskou teplárenskou spoločnosťou (NTS). „Pokiaľ by vznikla mestská elektráreň na báze paroplynového cyklu, tak potrebuje mať odberateľa na teplo. Pokiaľ koncepcia mesta hovorí o centrálnom zásobovaní mesta teplom, mala by to byť práve NTS. Pokiaľ dôjde k zhode a uzavrie sa zmluva medzi týmito dvomi inštitúciami, tak nebude nič stáť v ceste, aby sa mohlo dokončiť stavebné konanie a aby sa mohlo začať stavať,“ povedal Dvonč.

Primátor nepredpokladá, že by výstavba novej paroplynovej elektrárne dokázala v Nitre znížiť cenu energie. Tie majú podľa jeho slov dlhodobo stúpajúcu tendenciu a vždy ich bude nutné zvyšovať minimálne o výšku inflácie. „Ja osobne nepredpokladám, že pôjdeme touto cestou. Zrejme nie je možné donekonečna držať cenu na určitej úrovni. My by sme boli veľmi radi, keby sme prostredníctvom týchto investícií aspoň udržali ceny médií pre obyvateľov mesta Nitra,“ skonštatoval Dvonč.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.