Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nigeria slum - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Život v Nigérii. Foto: SITA/AP Photo/George Osodi
22. novembra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Nigéria: Solárna energia umožní elektrifikáciu krajiny

Štruktúra energetických zdrojov je v krajine pestrá, no všetky sa spájajú s určitou mierou nákladov. Vodné zdroje, ako aj produkcia energie zo zemného plynu a uhlia je kapitálovo náročná. Vzhľadom na rozsiahlosť územia Nigérie sa analytici zhodujú, že vidiecke oblasti by si vystačili práve so solárnou energiu.

V krajine žije viac ako 60 % komunít, ktoré nie sú pripojené k distribučnej sieti. Vplyvom nedostatku energie vo vidieckych oblastiach býva potom migrácia, chudoba i odlesňovanie. Vláda sa preto snaží aspoň čiastočne zlepšiť životnú úroveň nigérijských obcí prostredníctvom prístupu obyvateľov k obnoviteľným zdrojom energie.

Jedným z projektov je „Villasol“ spoločnosti Schneider Electric, ktorý sa zameria na decentralizovanú elektrifikáciu vidieka. Podľa Marcela Hocheta zo Schneider Electric je „dôvod realizácie úplne jednoznačný, nakoľko viac ako 600 miliónov obyvateľov subsaharskej Afriky nemá prístup k elektrickej energii.“

Fotovoltaické panely, akumulátory a nabíjacie stanice sa stanú základnými časťami systému, ktorý dodá elektrinu školám, zdravotníckym zariadeniam, zabezpečí verejné osvetlenie, a to všetko bez pripojenia do siete. Spoločnosť už má určité skúsenosti s realizáciu podobných projektov na Madagaskare, v Indonézii a Vietmane. Projekt by mal na základe vypracovaných štúdií zaktivizovať obyvateľstvo a aspoň čiastočne zvýšiť hospodárske a výrobné kapacity.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.