Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rieka Niger - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Rybár chytá ryby na rieke Niger. Foto: SITA/AP Photo/Rebecca Blackwell
5. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nigéria: Ropa uniká do pôdy už roky

Ropa unikajúca z ropných zariadení v delte rieky Niger presakuje do pôdy. V oblastiach, kde sa darí poľnohospodárstvu a rybnému hospodárstvu, ničí dôležité  zásoby pitnej vody, no aj dôležité ekosystémy. Podľa správy vydanej Organizáciou spojených národov (OSN), bude trvať aj 30 rokov, kým zbavia pôdu úplne od ropy. Predpokladaný rozpočet na záchranné práce vyjde na miliardu dolárov. Úplné vyčistenie oblasti by mohlo byť najväčšou takouto operáciou všetkých čias.

Západoafrická Nigéria je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jedným z najvýznamnejších dodávateľov tejto strategickej suroviny Spojeným štátom. OSN sa v správe zamerala na juhonigérijskú oblasť Ogoniland v srdci nigérijskej delty. Aj keď sa tu ťažba ropy v roku 1993 zastavila, nigérijská štátna ropná spoločnosť a spoločnosť Royal Dutch Shell tu ďalej majú ropovody a ďalšie zariadenia. Niektoré z nich sú však poškodené a aj vďaka vandalizmu neprestáva ropa unikať.

Mieru znečistenia ropou v Ogonilandu zisťoval  Program OSN pre životné prostredie (UNEP) dva roky. Preskúmal pritom 200 miest, 122 kilometrov ropovodov a mal k dispozícii 5.000 lekárskych správ. V jednej dedine hodnoty nebezpečného benzénu v pitnej vode prekračovali údajne 900-krát medzinárodné limity.

Na financovaní vedeckej štúdie, ktorá je podľa UNEP dosiaľ najpodrobnejšou správou z nigérskej delty, sa na žiadosť Nigérie podieľala aj spoločnosť Shell. Koncern na seba podľa agentúry Reuters tento týždeň prevzal i zodpovednosť za dva úniky ropy z rokov 2008 a 2009. Väčšinu podobných nehôd v delte však majú na svedomí zlodeji ropy a nelegálne spracovávanie nafty.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.