Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nigéria a Líbya zvyšujú ťažbu ropy

Líbya v októbri dodala na trh najviac ropy za takmer dva roky. A nigérijský minister ropného priemyslu Emmanuel Kachikwu dnes uviedol, že dodávky z jeho krajiny prvýkrát od začiatku roka prekročili 2 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Zvýšenie ich ťažby tak môže skomplikovať OPEC snahu o dohodu o obmedzení produkcie, ku ktorej by sa malo pripojiť aj Rusko.

„Organizácia hovorí o znížení, ale doteraz sme boli svedkami zvyšovania produkcie ropy v krajinách kartelu,“ skonštatoval Giovanni Staunovo, komoditný analytik zo švajčiarskej bankovej skupiny UBS.

Nigéria a Líbya očakávajú, že si pri rokovaniach o znížení ťažby presadia výnimky pre konflikty, ktoré majú negatívny vplyv na ich produkciu. Ale čím viac ropy dodávajú na trhy, tým viac sa zvyšuje tlak na ostatných členov OPEC, aby ráznejšie zredukovali svoju ťažbu, ak chcú dostať celkovú produkciu pod kontrolu.

Ropný kartel bude o návrhu limitov na ťažbu rokovať 30. novembra vo Viedni.

Nigéria už zvýšila ťažbu na 2,1 milióna barelov ropy denne, povedal dnes novinárom Kachikwu.

Dodávky ropy z Líbye v októbri vzrástli na približne 466.000 barelov zo septembrových priemerných 233.000 barelov/deň a dosiahli tak najvyššiu úroveň od novembra 2014.

A tak zatiaľ čo OPEC tvrdí, že smeruje k dohode o obmedzení ťažby, banková skupina Goldman Sachs Group sa naopak domnieva, že dohoda je čoraz menej pravdepodobná. To by znamenalo pokles cien ropy, ktoré by sa mohli vrátiť až na úroveň 40 USD (36,28 eura) za barel.

(1 EUR = 1,1025 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.