Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bytové domy s vlastnou kotolňou
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
28. marca 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Niektorým bytovým domom s vlastnou kotolňou vzrástli ceny, prechádzajú k veľkým teplárom

Pomohla tomu situácia zo začiatku roka, keď niektorým bytovým domom s vlastnou kotolňou vzrástli ceny za teplo aj o stovky percent.

Ako uviedol pre agentúru SITA jeden z najväčších dodávateľov tepla, spoločnosť Veolia Energia Slovensko, v súčasnosti majú záujem o znovupripojenie desiatky bytových domov.

Záujem verejnosti

Evidujeme zvýšený nárast záujmu verejnosti o systémy CZT a otázky na spôsoby respektíve podmienky možného pripojenia sa k sústave. Aktuálne sme v rôznych stupňoch rozpracovanosti posudzovania, prípravy a zmluvnej dohody o pripojení sa k CZT pri desiatkach objektov a stavieb,“ uviedol senior manažér pre CZT skupiny Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla.

Geograficky sa podľa neho dá povedať, že objekty, ktoré sa vracajú k CZT, sú rovnomerne rozdelené v mestách a obciach po celom Slovensku.

Žiadosť o pripojenie k sústave CZT regulovaného subjektu dostávame ako od právnických osôb tak od správcovských organizácií a samozrejme aj od samospráv miest a obcí,“ dodal Kurilla.

Dopyt aj po prvý raz

Už koncom minulého roka spoločnosť Veolia v slede udalostí a informácií, ktoré sa týkali cien a dostupnosti palív, evidovala otázky od správcovských organizácií, či je schopná znovupripojiť objekty, ktoré sa v minulosti zo systému CZT dobrovoľne odpojili.

Zaznamenali sme však tento dopyt aj od objektov, ktoré historicky neboli v systéme CZT nikdy pripojené a boli už vybudované s autonómnou domovou kotolňou,“ podotkol Kurilla.

Znovupripojenie k CZT

Veolia Energia Slovensko odporúča záujemcom o znovupripojenie k CZT, aby sa v prvom rade obrátili so žiadosťou na lokálneho dodávateľa tepla.

Informácie o lokálnom dodávateľovi energie zo systémov CZT vám vie samozrejme poskytnúť aj príslušný samosprávny odbor miestneho úradu. Nemôžem hovoriť za všetky regulované subjekty avšak za skupinu Veolia Energia Slovensko garantujem, že každá jedna prijatá písomná žiadosť je detailne posúdená a žiadateľ bude v krátkej dobe vyrozumený písomným stanoviskom,“ uzatvoril Kurilla.

Trvanie celého procesu od podania žiadosti na pripojenie po uzatvorenie zmluvy o dodávke a odbere tepla môže byť v rozmedzí niekoľkých týždňov až po 6 až 12 mesiacov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.