Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. marca 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Niektorí výrobcovia elektriny z OZE zrejme neoprávnene dostávali finančnú podporu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už pripravuje kontrolu u vybraných výrobcov zelenej elektriny.

Regulátor chce preveriť oprávnenosť nákladov na vyplácanie finančnej podpory, na ktorú sa skladajú všetci odberatelia elektriny.

Zistili anomálie

Regulačný úrad zistil u niektorých výrobcov elektriny poberajúcich podporu anomálie oproti štandardným hodnotám a parametrom výroby elektriny.

Vygenerovali skupinu vyše 250 zdrojov, u ktorých je výroba elektriny indikovaná nad rámec bežných prevádzkových parametrov, ktoré sú bežne dosiahnuteľné v podmienkach a zemepisnej polohe Slovenska.

Významný signál

V prípade potvrdenia nezrovnalostí u týchto subjektov, by objem podpory doplatkom mohol poklesnúť o približne 3,5 až 7,3 milióna eur ročne, čo by bol významný signál aj smerom ku všetkým odberateľom elektriny, ktorí sa na takúto podporu vo svojich účtoch za elektrinu skladajú,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

V roku 2020 prispeli slovenskí odberatelia elektriny na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnou kombinovanou výrobou (KVET) sumou 467,2 milióna eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.