Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vranov nad toplou urad.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
28. júla 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Niektorí obyvatelia Vranova n/Topľou ostanú bez vody, mesto mení prevádzkovateľa tepelného hospodárstva

Novým prevádzkovateľom sa na najbližšie obdobie má stať vranovská spoločnosť Cemed, s.r.o. Na mimoriadnom zasadnutí o tom rozhodli vranovskí mestskí poslanci.

Mesto Vranov n/Topľou na základe uznesenia zastupiteľstva odstúpi od terajšej zmluvy o nájme so spoločnosťou Team Energo, s.r.o, ktorú zároveň žiada o vrátenie majetku mesta do troch dní od doručenia odstúpenia od zmluvy.

Situácia je vážna, nakoľko máme informácie, že Team Energo neplní svoje finančné záväzky voči dodávateľom,“ informoval poslancov primátor mesta Ján Ragan. Spoločnosť, ktorá prevzala tepelné hospodárstvo mesta do svojho nájmu odkúpením časti spoločnosti Bukóza Energo začiatkom roka 2019, podľa primátora neplatí za dodávky plynu, čo ohrozuje dodávky tepla a teplej vody pre domácnosti. Spoločnosť má navyše evidované aj ďalšie pohľadávky, neplnila si ani záväzky voči zamestnancom.

Neuspokojené záväzky

Napriek tomu, že máme informáciu, že zamestnancom vyplatili v piatok mzdy, spoločnosť, ktorá dodáva plyn pre Team Energo, nás informovala, že jej záväzky neboli uspokojené. Závažný moment je, že došlo k prerušeniu dodávky plynu do dvoch kotolní, ktoré sú na Sídlisku 1. mája a na Sídlisku I. Z tohto dôvodu mnohé domácnosti zajtra (v utorok, pozn. SITA) nebudú mať teplú vodu,“ zdôraznil Ragan, podľa ktorého v najhoršom prípade môžu tieto domácnosti ostať bez dodávok teplej vody aj 15 dní.

Navyše je tu riziko, že spoločnosť Team Energo nebude schopná zaplatiť aj ďalšie faktúry a budú odpojené aj ďalšie kotolne. Celkovo ich máme v meste 26. To si nemôžeme dovoliť, lebo ešte stále trvá ohrozenie pandémiou COVID-19. Z tohto dôvodu budeme rokovať s plynárňami, či naozaj budú musieť odpájať ďalšie kotolne,“ dodal primátor.

Analýza situácie

Ako ďalej uviedol, podľa právnej analýzy vzniknutej situácie môže v danom prípade mesto od existujúcej zmluvy odstúpiť, čo na základe uznesenia zastupiteľstva urobí.

Poslanci zároveň schválili zámer na nájom tepelného hospodárstva pre spoločnosť Cemed, s.r.o Vranov n/Topľou na dobu do 31. decembra 2021 z dôvodu bezodkladného zabezpečenia tepla a teplej úžitkovej vody.

Následne bude potrebné schváliť tento zámer v plnom znení a schváliť aj nájomnú zmluvu s touto spoločnosťou. V priebehu približne roka a pol sa uvidí, akou cestou ďalej pôjdeme. Či to bude vlastný podnik, súťaž, spoločný podnik. Teraz potrebujeme čím skôr doriešiť obnovu dodávok teplej vody, aby sa pripravila nová sezóna a keď sa začne kúriť, aby boli kotolne v prevádzkyschopnom stave. Toto sú naše očakávania voči novej spoločnosti, ktorej sme dnes garantovali nájom,“ uviedol Ragan

Dohoda na pravidlách

Ako dodal, novému správcovi chce byť nápomocný nielen pri riešení dodávok plynu, ale aj štiepky a elektriny.

Musíme sa dohodnúť na pravidlách, aby boli jednoznačné pre predstaviteľov mesta, ale aj pre mňa ako predstaviteľa spoločnosti,“ uviedol konateľ spoločnosti Cemed Jozef Mihalčin, ktorý chce na riešení aktuálnych problémov pracovať s ľuďmi, ktorí vo vranovskom tepelnom hospodárstve robia a vyznajú sa v ňom.

Ako v súvislosti s odstavením dvoch kotolní dodal, v prípade obnovenia dodávky plynu dokážu technicky dodať teplú vodu do vranovských domácnosti do dvoch dní. Určiť konkrétne termíny je podľa neho v tejto chvíli predčasné.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.