Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Niektorí členovia OPEC požadujú vyššiu cenu ropy kvôli slabému doláru

Dolárový index, ktorý meria hodnotu zelenej bankovky voči košu šiestich hlavných svetových mien, klesol od júna o 13 %. Preto niektoré členské krajiny OPEC požadujú zvýšenie ceny ropy na 100 USD (70,98 eura) za barel (159 litrov).

Podľa venezuelského ministra energetiky a ropného priemyslu Rafaela Ramíreza je barel čierneho zlata v súčasnosti pre slabý dolár podhodnotený asi o 20 USD. Ramírez to vyhlásil po štvrtkovom (14.10.) stretnutí predstaviteľov kartelu vo Viedni. Kartel OPEC, na ktorý pripadá až 40 % globálnej produkcie ropy, ponechal nezmenené ťažobné kvóty na úrovni 24,845 milióna barelov denne a vyzval členské krajiny, aby vo väčšej miere dodržiavali stanovené kvóty. Jedenásť členov organizácie viazaných kvótami ich denne prekračuje asi o 1,9 milióna barelov, čo zodpovedá produkcii Nigérie alebo Angoly, odhaduje agentúra Bloomberg.

Bývalý alžírsky minister ropného priemyslu a šéf švajčiarskej konzultačnej firmy Nalcosa SA Nordine Ait-Laoussine tvrdí, že kartelu nezáleží na lepšom dodržiavaní kvót. „Starosti im spôsobuje dolár, pretože jeho oslabovanie zvyšuje ceny. Produkčnú disciplínu si nevšímajú.“

OPEC prekračuje svoje kvóty, keďže sa ceny dostali nad pásmo 70 USD až 80 USD za barel, ktoré je podľa saudskoarabského ministra ropného priemyslu ideálne. Podľa šéfa líbyjského štátneho ropného koncernu National Oil Corp Šokriho Ghanema vyššia cena by pomohla OPEC vykryť straty príjmov spôsobené oslabením dolára.

„Radi by sme videli cenu na úrovni 100 USD za barel,“ povedal Ghanem vo štvrtok vo Viedni. „Klesajú nám reálne príjmy. Predovšetkým Líbya by rada videla vyššiu cenu ropy.“

Kuvajtský minister ropného priemyslu šejk Ahmed Abdulláh al Sabah tento týždeň vyhlásil, že krajina je spokojná s cenovým pásmom 70 USD až 85 USD za barel. Jeho alžírsky náprotivok Youcef Yousfi uviedol, že vyhovujúca je cena medzi 90 USD až 100 USD za barel.

„Doteraz považovali za ideálnu cenu medzi 60 a 80 dolármi a teraz spomínajú 80 až 100 dolárov,“ uviedol analytik spoločnosti Weiss Research Sean Brodrick. „To mi hovorí, že OPEC vyhovuje vyššia cena a nevyhovuje pokles amerického dolára.“

Kartel naposledy znížil ťažobné kvóty, o 4,2 milióna barelov, koncom roku 2008, kedy sa globálny dopyt v dôsledku hospodárskej krízy po prvý raz od roku 1983 znížil (o 0,6 %). V marci 2009 dosiahlo dodržiavanie dohodnutého obmedzenia ťažby 79 %, ako vyplýva z údajov agentúry Bloomberg, v súčasnosti sa odhaduje na asi 54 %.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

(1 EUR = 1,4089 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.