Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Niektorí členovia OPEC chcú znížiť ťažbu ropy, Rijád to podľa všetkého nepodporí

V piatok 4. decembra sa vo Viedni uskutoční zasadnutie členských štátov OPEC. Niektorí z členov ako Irán a Venezuela sa snažia najväčšieho hráča, ktorým je Saudská Arábia, presvedčiť, aby OPEC ťažbu znížil.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro dnes uviedol, že jeho krajina sa na zasadnutí bude snažiť presadiť zníženie ťažby o 5 %. V súčasnosti OPEC ťaží zhruba o 1,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne viac, než stanovujú jeho produkčné kvóty. Na ich základe by mali štáty OPEC produkovať denne 30 miliónov barelov ropy. „Je načase, aby sa na ropnom trhu urobil poriadok,“ povedal Maduro.

Aj Irán uviedol, že OPEC by nemal ťažiť viac, než mu stanovujú produkčné kvóty. Na druhej strane dodal, že si nebude pýtať od kartelu povolenie, ak po očakávanom zrušení sankcií západných štátov na budúci rok začne vlastnú ťažbu zvyšovať.

Viacerí pozorovatelia predpokladajú, že Saudská Arábia nebude so znížením produkcie súhlasiť. Jej zástupcovia už skôr dali najavo, že súčasné najvyššie prebytky na trhu s ropou v histórii nemôže Rijád vyriešiť sám. Navyše, Saudská Arábia by znížením vlastnej ťažby vytvorila priestor pre krajiny mimo OPEC ako USA a Rusko, čo nechce pripustiť.

Čo sa týka spomínaných štátov, v prípade USA Saudská Arábia dosiahla čiastočný úspech, keď sa jej vysokou ťažbou a tlačením cien nadol podarilo zasiahnuť do produkcie ropy z bridlíc v USA. Avšak Rusko ťažbu naďalej zvyšuje a Rijádu v tomto smere nepomáhajú ani ďalší členovia kartelu ako Irak a Irán.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.