Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny energie elektrina plyn trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
21. mája 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Niektoré firmy nedodali kvalitné služby, odberateľom musia vrátiť státisíce eur

Ani v minulom roku nie všetky energetické spoločnosti ponúkli svojim zákazníkom kvalitné služby za primerané ceny. Za nedodržania takzvaných štandardov kvality tak musia energetické spoločnosti vyplatiť svojim odberateľom kompenzačné platby v celkovej hodnote 288-tisíc eur. Oproti predchádzajúcemu roku sa energetické spoločnosti polepšili, keďže za rok 2022 museli svojim odberateľom vyplatiť kompenzácie na úrovni necelých pol milióna eur.

Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), najviac, 260-tisíc eur, musia zaplatiť za nedodržanie štandardov kvality firmy podnikajúce v elektroenergetike. Teplárenské spoločnosti vyplatili kompenzačné platby vo výške 16-tisíc eur, plynárenské firmy 11-tisíc eur a vodárenské vyše tisíc eur.

V minulom roku úrad vykonal kontroly v 39 regulovaných subjektoch. Z toho 33 kontrol vykonal odbor kontroly a 6 kontrol vykonal odbor obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla. V rámci kontrol preveroval úrad aj dodržiavanie regulácie kvality.

V oblasti regulácie kvality sa kontroly v regulovaných subjektoch zameriavali na preverenie jednotlivých udalostí, či už nedodržania, ako aj dodržania, určeného štandardu kvality, na vyplácanie kompenzačných platieb odberateľom v prípade nedodržania štandardov kvality, ako aj na pravdivosť samotných údajov uvedených vo vyhodnotení alebo v evidencii štandardov kvality predložených úradu,“ podotkol regulačný úrad.

Štandardy kvality sa zameriavajú na ochranu koncových odberateľov, predstavujú súbor pravidiel a postupov, ktoré musí dodávateľ a prevádzkovateľ dodržiavať, aby odberateľ za cenu, ktorú platí za energie a vodu, dostal primeranú kvalitu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.