Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zakony
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/limaoscarjuliet (licencia Creative Commons)
18. januára 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Nezávislosť ÚRSO majú posilniť dva nové regulačné orgány

Na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by mali vzniknúť dva nové orgány. Novelizáciou zákona o ÚRSO, ktorú predložil poslanec Ľudovít Jurčík (SaS) sa zriadi Regulačná komisia a Regulačná rada. Komisia bude ako orgán primárne zodpovedný za výkon pôsobnosti úradu. Regulačná rada má pôsobiť ako orgán rozhodujúci o odvolaniach a vykonávajúci verejnú kontrolu činnosti komisie.

Podľa návrhu novely zákona trojčlenná Regulačná komisia nahradí funkciu predsedu ÚRSO, ktorý doteraz nebol menovaný. „Členov Regulačnej komisie menuje vláda SR v záujme posilnenia nezávislosti a kontinuity činnosti Regulačnej komisie na 6 rokov takým spôsobom, že každé 2 roky novovymenuje jedného jej člena,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu novelizácie.

Výkonným riadením úradu a prípravou návrhov rozhodnutí Regulačnej komisie je poverený predseda úradu. Do funkcie ho vymenuje Regulačná komisia spomedzi svojich členov na 2 roky.

Regulačná rada má podľa návrhu 13 členov, ktorých menuje NR SR na 6 rokov. V záujme posilnenia nezávislosti Regulačnej rady sa taktiež navrhuje zaviesť rotačný systém spočívajúci vo voľbe 4, respektíve 5 jej členov každé dva roky. Po zriadení rady by jej členmi na prvé obdobie mali stať doterajší členovia Rady pre reguláciu.

Novela zákona navrhuje aj posilnenie ochrany spotrebiteľov zriadením funkcie ombudsmana pre energetiku. Ombudsman je volený spomedzi členov Regulačnej rady a vykonáva funkciu jej predsedu.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.