Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Nevyhadzujte peniaze von oknom – šetriť sa dá v každej domácnosti

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Spotrebitelia, ktorí chcú znížiť účty za energie

Trend úspor energií je neustále živou témou. Ušetriť energiu, no i vlastné finančné prostriedky sa dá. A pritom to nie je až také náročné, ako si často mnohí z nás myslia.

V halogénovej rúre pripravíte pokrm trikrát rýchlejšie a spotrebujete až 75 % menej energie. V takejto rúre si upečiete kura už môžete za 30 minút. Halogénová rúra využíva o 75 % menej elektrickej energie ako konvenčné elektrické rúry. Keď skombinujete jej  nižšiu spotrebu elektrickej energie s rýchlejšou dobou varenia, úsporu pri varení sa odzrkadlí aj na vašom účte za elektrinu.  Cena rúry sa pohybuje od 30 – 70 eur. Úspora: závisí od použitia.

Nevyhadzujte peniaze von komínom. Ak doma máte otvorený krb a nezakrývate ho, v podstate vyhadzujete peniaze do vzduchu. Ak chcete zabrániť úniku tepla, môžete použiť čiapku na komín, alebo ak používate krb iba občas, môžete komín utesniť nafukovacím komínovým balónom. Ďalšou alternatívou je použitie plexisklového štítu pred krb. Ten tesní keď krb nepoužívate a je ľahko odnímateľný ak si chcete zapáliť oheň v krbe. Cena: cca 100 eur. Úspora:  cca 190 eur ročne.

(Zdroj: Flickr.com/Matteo Paciotti | Photography, licencia Creative Commons)

Nainštalujte si zariadenia na optimalizáciu napätia. Vedeli ste, že existuje rozdiel medzi napätím privádzaným do Vášho domu a tým čo spotrebiče skutočne potrebujú? Štandardný spotrebič odoberie o 4 percentá viac prúdu a spotrebuje o 9 percent viac energie ako je nutné. S touto technológiou môžete ušetriť až 10 percent z nákladov za elektrickú energiu. Zariadenie na optimalizáciu napätia by ste však mali zveriť do rúk odborníkom. Zariadenie nemožno inštalovať na rúry, varné dosky, sprchy a vyhrievacie telesá, ale funguje pri práčkach, sušičkách, umývačkách riadu, televízoroch a osvetlení. Úspory pri chladničke a mrazničke môžu dosiahnuť dokonca viac ako 16 percent. Cena: cca 700 eur s inštaláciou.  Úspora: 60 – 170 eur ročne.

Smart sprcha? Áno, existuje. Pri sprchovaní nie je v súčasnosti problémom minúť za 5 minút toľko vody, koľko by stačilo na napustenie vane. Energeticky úsporné hlavice a prevzdušňovače môžu znížiť množstvo dodanej vody z kohútikov až o 50 percent, ale napriek tomu Vám umožnia vychutnať si osviežujúcu sprchu. Ušetríte na účte za vodu a tiež na energiách potrebných na zohriatie vody. Testy potvrdzujú, že vstupná investícia vo výške 25 eur za úspornú sprchovú hlavicu sa Vám vráti za rok. Výrobcovia udávajú, že úspory môžu byť, v niektorých prípadoch, také veľké, že investícia sa vráti dokonca už do troch mesiacov. Cena: 22 – 56 eur.  Úspora: cca 80 eur za rok.

(Zdroj: Flickr.com/stevendepolo, licencia Creative Commons)

Izolujte, izolujte, izolujte. Až 35 percent strát tepla môže mať na svedomí neizolovaný domom. Aby ste si vybrali správnu izoláciu pre zateplenie domu, je nutné posudzovať nielen jej tepelnoizolačné vlastnosti. Dôležitý je aj materiál, z ktorého je izolácia vyrobená. Výber materiálov musí byť zároveň prispôsobený tomu, akú časť domu zatepľujeme.

Pozor na prievan. Zabránenie prievanu je jedným z najlacnejších a najúčinnejších spôsobov ako šetriť energiu. Často ale na tento fakt zabúdame. Vedeli ste, že ak si dáte pozor na rievan, možná úspora sa vyšplhá až na 70 eur ročne? Nemali by ste preto zabúdať, že tam, kde to je prakticky možné, mali by ste utesniť dvere, okná, vchod na povalu a potrubia vedúce von. Cena: cca 120 eur.  Úspora: 70 eur za rok.

Očistite solárne panely od špiny a nečistôt. Na solárnych paneloch sa v priebehu roka usadzuje prach, sadze i ďalšie nečistoty. Vietor, dážď a sneh tiež znečisťujú povrch panelov, čí sa ich výkon znižuje. Nemali by ste preto počas roka zabúdať na čistenie solárnych panelov či už mechanicky alebo tlakovou vodou (ako na to sa dočítate v našom článku)

(Zdroj: Flickr.com/joncallas, licencia Creative Commons)

Izolácia podkrovia. Podkrovie predstavuje lákavú možnosť rozšírenia obytných priestorov, zároveň ale z hľadiska energií a nárokov na technické prevedenie predstavuje  rizikovú časť stavby. Dokonca ani dobre vykonaná izolácia nemusí byť zárukou, že obytné podkrovie bude po energetickej i technickej stránke dostatočne zabezpečené.K dokonalému riešeniu podkrovia patrí nielen tepelná izolácia, ale aj o celková ochranu proti prehrievaniu a správnemu fungovaniu obytného interiéru. Prepája sa tu problematika tepelného zabezpečenia interiéru, ochrany konštrukcií aj hygieny bývania. To všetko závisí od množstva technických detailov – dôležité je premyslieť si samotného zámer, projekt a aj dokonalé remeselné prevedenie. Cez neizolovanú strechu môže unikať až štvrtina tepla. Aj keď už mate izoláciu, môžte ju doplniť ďalšou vrstvou. Odporúčaná hrúbka je 270 mm. Voľba vhodnej izolácie je dôležitým základom pre ďalšie energetické fungovanie podkrovia. 

Ekologické svietenie. Svietenie predstavuje 8 % z účtu za elektrinu v domácnosti. Výmenou jednej tradičnej žiarovky za  žiarivku tej istej svietivosti môžete ušetriť 4 eurá za rok, alebo 70 eur počas životnosti žiarivky. LED žiarovky sú stále populárnejšie a spotrebujú 10 % energie ako klasická žiarovka. Úspora sa v tomto prípade rovná násobku 4 eur podľa počtu vymenených žiaroviek.

Tipy bez investície. Správna regulácia znižuje výdavky. Každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená úsporu 6 % nákladov na kúrenie. Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby (tipy ako správne vykurovať nájdete tu). Vypínajte svetlo, keď nie ste v miestnosti, naplňte práčku pri každom praní a dodržujte zásady pri varení (tipy nájdete na tomto linku.

(Zdroj: Flickr.com/salisasaki – licencia Creative Commons)

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.