Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
27. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Neochota štátu podporovať OZE sa prejavila už aj na domácnostiach

Domácnosti môžu stále investovať do inštalácie slnečných kolektorov či kotlov na biomasu, podporu štátu by však čakali márne. Ministerstvo hospodárstva (MH) nedávno stoplo podporu OZE v domácnostiach v dôsledku vyčerpania alokovaných prostriedkov. Jej ďalšie spustenie sa aj napriek veľkému záujmu domácnosti neplánuje.  I keď v  oblasti solárnej termálnej energie sa až okolo 90% všetkých solárnych kolektorov predávalo s využitím dotácie.

Nachádzame sa v období, keď sa z každej strany vynárajú pozitívne názory a neustále zlepšovanie technológii obnoviteľných zdrojov. Pomaly sa vízia efektívnejšieho využívania stále obnovujúcej sa energie udomácňuje. Štát v rámci Programu vyššieho využívania biomasy a slnečnej energie v domácnostiach poskytoval dotácie, ktoré mali znížiť investičnú náročnosť a zároveň eliminovať finančnú návratnosť pre bežných občanov. Po vyčerpaní finančných prostriedkov z tohto balíka  už v súčasnosti neexistuje reálne priama podpora aktivizácie domácnosti k už naštartovanému trendu. A tak možnosť zakotvenia efektívnejšieho využívania zelených energii nemá v spoločnosti možnosť.

Zmena dotačnej politiky štátu sa môže neskôr ukázať ako „krok vedľa“. Zrušená podpora naštartovaného  rozvoju v oblasti solárnej termálnej energie a kotlov na biomasu môže determinovať pokles záujmu domácnosti o tento druh inštalácií. Tým pádom môže nastať zvyšovanie nezamestnanosti, prepúšťanie  nadbytočných pracovníkov, pokles príjmu štátu o DPH a iniciuje sa prehĺbenie zaostávania Slovenska.

Návratnosť slnečných kolektorov v minulom roku dosahovala podľa štatistík úroveň len 8,5 roka, kým ich životnosť je z praxe dokázaná na niekoľko desiatok rokov (minimálne 30). Investícia do solárneho systému môže domácnosti ušetriť v súčasnosti až 300 € ročne, čo  o pár rokov pri súčasnom trende rastúcich cien energií až 500-700€/ročne. Slnko svieti zadarmo a preto odhliadnuc od vstupnej investície, je aj energia generovaná z neho zdarma. Investícia domácnosti  do inovatívnych riešení energetickej sebestačnosti tak presahuje akýkoľvek úrok v bankách, ktorá sa bude o pár rokov javiť ako jedno z najlepších rozhodnutí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.