Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
German Economy and Climate Minister Robert Habeck speakes during a news conference in Berlin, Germany, Thursday day, June 23, 2022. Germany activated the second phase of its three-stage emergency plan for natural gas supplies saying the country faces a “crisis” and warning that storage targets for the winter are at risk due to dwindling deliveries from Russia. ()
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Markus Schreiber
16. júna 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nemecký vicekancelár zintenzívňuje výzvy na úsporu energie, keďže Rusko znižuje dodávky plynu

Spomenutá ruská štátom kontrolovaná spoločnosť v utorok oznámila, že zníži tok plynu cez podmorský plynovod Nord Stream 1 do Nemecka o 40 %. O deň neskôr informovala o ďalšom obmedzení dodávok, pričom celkovo sa tok plynu znížil o približne 60 %.

V oboch prípadoch Gazprom argumentoval technickým problémom a uviedol, že kanadské sankcie v súvislosti s vojnou na Ukrajine zabránili nemeckému partnerovi Siemens Energy dodať zariadenia, ktoré boli zaslané na generálnu opravu.

Nemecká vláda toto zdôvodnenie odmietla s tým, že údržba by nemala byť problém až do jesene a ruské rozhodnutie bolo politickým manévrom na zasiatie neistoty a zvýšenie cien.

Znižovanie objemu plynu

Ruský prezident Vladimir Putin robí to, čoho sa bolo treba od začiatku báť – znižuje objem plynu, nie naraz, ale krok za krokom,“ uviedol Habeck vo videu, ktoré jeho ministerstvo zverejnilo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Poukázal pritom na skoršie ruské kroky týkajúce sa zníženia dodávok plynu do Bulharska, Dánska a ďalších krajín.

Zníženie tokov plynu prichádza v čase, keď sa Nemecko a zvyšok Európy snažia znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska. Nemecko, ktoré má najväčšiu európsku ekonomiku, dostáva z Ruska asi 35 % svojho plynu pre energetiku a výrobu elektriny.

Šetrenie energiou

Habeck už minulý týždeň spustil kampaň za šetrenie energiou. Po oznámeniach Gazpromu o znížení dodávok uviedol, že plyn do Európy prichádza, ale na trhu bude potrebné získať ďalšie objemy, čo bude drahšie.

Dodal, že nemecká vláda je pripravená, a poznamenal, že prijala legislatívu vyžadujúcu naplnenie zásobníkov plynu. Taktiež pochválil ochotu občanov a nemeckého podnikateľského prostredia šetriť energiou a skladovať plyn.

V tejto situácii pomáha každá kilowatthodina. Je to situácia, ktorá je vážna, ale nie je to situácia, ktorá ohrozuje bezpečnosť dodávok v Nemecku,“ zakončil Habeck.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.