Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecký ústavný súd označil daň z jadrového paliva za nezákonnú

Prevádzkovatelia nemeckých jadrových elektrární museli v rokoch 2011 až 2016 za každý gram jadrového paliva platiť daň vo výške 145 eur, ktorá mala pokrývať náklady spojené so skladovaním jadrového odpadu.

Ústavný súd ale dospel k záveru, že daň nie je zlučiteľná s ústavou, a prehlásil ju so spätným účinkom za neplatnú. Ceny akcií nemeckých energetických spoločností E.ON, RWE a EnBW na rozhodnutie súdu reagovali výrazným rastom.

Firma E.ON uviedla, že na základe dnešného rozhodnutia súdu by mala dostať späť zhruba 2,85 miliardy eur plus úroky vo výške 450 miliónov eur. RWE očakáva okrem čiastky 1,7 miliardy eur zaplatenej na dani z jadrového paliva tiež úrok okolo 200 miliónov eur. EnBW na dani zaplatila 1,44 miliardy eur, napísala agentúra Reuters.

Dnešné rozhodnutie predstavuje už druhé významné súdne víťazstvo energetických firiem v oblasti nemeckej jadrovej energetiky. V decembri ústavný súd rozhodol, že vláda nepostupovala pri odklone od jadra úplne v súlade s ústavou a prisúdil podnikom nárok na primerané odškodné.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.