Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Nemecký ústavný súd bude rozhodovať o žalobe energetických firiem

Energetické firmy žiadajú náhradu škody od spolkového kabinetu takmer 19 miliárd eur. E.ON vyčíslil svoju stratu na 8 miliárd eur. Koncern RWE škodu ešte nezverejnil. Odborníci odvodili z nárokov E.ON, že pre RWE pôjde o 6 miliárd eur.

Žalobou koncernov sa bude v utorok (6.12.) zaoberať spolkový ústavný súd. Koncerny odôvodňujú pohľadávky tým, že rozhodnutie spolkovej vlády, respektíve spolkového parlamentu, zasiahlo do ich vlastníckych práv.

Ústavný súd sa podaním energetických koncernov v predbežnom konaní zaoberal ešte v marci tohto roku. Viceprezident súdu Ferdinand Kirchhoff uviedol, že v procese sa bude musieť riešiť viacero právnych zložitostí. Keďže v roku 2010 sa rozhodlo o predĺžení lehoty prevádzkovania jadrových blokov, energetické firmy nakúpili ďalšie jadrové palivo a investovali do spoľahlivosti chodu elektrární. Potom prišlo zemetrasenie, prívalová vlna a spolková vláda náhle zmenila prístup k budúcnosti jadrovej energetiky v krajine.

Ústavný súd rozhodne len o tom, či majú koncerny nárok na odškodnenie, alebo nie. V prípade kladného stanoviska sa však nebude zaoberať požadovanou výškou odškodnenia.

Právnici pochybujú o vyhliadkach Vattenfallu. Ak by to švédsky koncern dosiahol na nemeckom ústavnom súde, veľmi by ich to prekvapilo. Vattenfall medzitým zažaloval Nemecko na súkromnom arbitrážnom súde vo Washingtone. Žiada náhradu škody 4,7 miliardy eur. Predpokladá sa, že výsledok arbitráže bude známy v druhej polovici budúceho roka.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.