Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
*
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stefan Sauer/dpa via AP
16. novembra 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nemecký úrad pre reguláciu sieťových odvetví pozastavil certifikáciu plynovodu Nord Stream 2

Dôvodom prerušenia certifikácie je otázka štatútu prevádzkovateľa plynovodu na základe nemeckej legislatívy. Výstavbu plynovodu Nord Stream 2 dokončili tento rok, ale ešte nie je v prevádzke. Plynovod je sporným projektom, ktorý odmietajú USA a Ukrajina.

Po dôkladnom preskúmaní dokumentácie Bundesnetzagentur dospel k záveru, že schváliť firmu Nord Stream 2 AG ako prevádzkovateľa plynovodu bude možné len vtedy, ak jej právna forma bude organizovaná podľa nemeckých zákonov,“ uviedol regulátor vo vyhlásení.

Prevádzkujúca firma sídli v meste Zug vo Švajčiarsku a „rozhodla sa nemeniť svoju terajšiu právnu formu, ale založiť dcérsku spoločnosť podľa nemeckej legislatívy, aby riadila nemeckú časť plynovodu“, uviedol regulátor. Zároveň konštatoval, že certifikácia bude pozastavená, „kým sa hlavný majetok a ľudské zdroje nepresunú do tejto dcérskej firmy“.

Nord Stream 2 vlastní ruský plynárenský gigant Gazprom, pričom do projektu investovalo aj niekoľko európskych firiem. Plynovod prechádza cez Baltské more a obchádza územie Poľska a Ukrajiny. Obe tieto krajiny plynovod Nord Stream 2 odmietajú. S prevádzkovaním plynovodu rozhodne nesúhlasia ani USA, ale s Nemeckom v júli uzavreli dohodu, ktorá umožnila jeho dokončenie bez uvalenia sankcií na nemecké firmy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.