Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel a veterná turbína. Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Sohn
9. októbra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecký priemysel volá po zmenách v podpore OZE

Pred voľbami v Nemecku prišla Asociácia nemeckého priemyslu (BDI) s požiadavkou radikálnej zmeny v podpore OZE. Podniky majú obavy zo straty konkurencieschopnosti pre príliš vysoké ceny „zelenej“ elektriny a druhým problémom je nestabilita dodávok energie. Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger dôrazne odporúča novej nemeckej vláde, aby po voľbách spomalila tempo rozvoja OZE. Ak sa tak nestane, Nemecko podľa neho neunesie náklady s tým spojené, najmä vysoké dotácie zo štátneho rozpočtu a daň na podporu výroby zelenej energie.

Po voľbách predstavila Nemecká asociácia pre energetiku a vodárenstvo (BDEW) svoju novú energetickú koncepciu. „Pre úspešnú realizáciu Energiewende musí dôjsť k výmene rolí medzi OZE a konvenčnými zdrojmi,“ vysvetlila Hildegard Müllerová, predsedníčka Generálnej rady výkonného manažmentu. Elektrinu totiž nestačí podľa nej z OZE len vyrábať udržateľným spôsobom.“ V budúcnosti musí byť zelená elektrina tiež spoľahlivá a lacná. Bez týchto dvoch kritérií nebudú mať OZE žiadnu budúcnosť.“ BDEW očakáva rýchle odpovede a rozhodnutia o rozvoji udržateľného trhu s energiou zo strany novej nemeckej vlády.

Návrh BDEW je založený na dvoch pilieroch, ktoré by mali dopĺňať ďalšie opatrenia, a to dôkladné prepracovanie nemeckého zákona o obnoviteľných zdrojoch (EEG) a zavedenie decentralizovanej kapacity trhu. Po prvé, OZE sa obchodovať samy s podporou kĺzavej trhovej prirážky a schéma pomoci by mala byť obmedzená množstvom a nie časom, ako to je v súčasnosti. Tieto opatrenia odstránia podnety na výrobu elektrickej energie, kedy sú trhové ceny negatívne. BDEW navrhuje zavedenie ex – ante trhovej prémie. Výberové konanie, napríklad dražba, by mala určiť presnú výšku tejto prémie v dlhodobom horizonte. Takáto aukcia by malo byť založená na koordinovanom pláne zavádzania vývojovej mapy.

Okrem zmien v podpore OZE a trhovom systéme by sa tiež mali OZE prispieť viac k stabilite siete. Podľa BDEW musí dôjsť k lepšej synchronizácii prenosovej siete s rozvojom OZE.

V druhom pilieri BDEW rieši hospodársku životaschopnosť konvenčných elektrární , ktoré sú potrebné na zabezpečenie dodávok elektriny. „Konvenčné elektrárne by mali ponúkať svoje rezervné kapacity ako produkt na trhu ,“ vysvetľuje Müllerová. „Preto navrhujeme vytvoriť právny základ pre zavedenie decentralizovaného konkurenčného trhu s kapacitou.“ Na tomto trhu si na jednej strane dodávatelia energií budú môcť kúpiť pevnú kapacitu z obnoviteľných zdrojov (a neobnoviteľných) elektrární, prevádzkovatelia zásobníkov a virtuálnych elektrární budú použití len v prípade potreby. Vytvorenie takéhoto trhu  volá po vhodnejšom systéme dotácií. Ako okamžité predbežné opatrenie pred zavedením takýchto kapacít trhu, BDEW navrhuje predložiť strategickú rezervu s regionálnymi komponentmi.

BDEW zároveň požaduje rozšírenie a prestavbu sieťovej infraštruktúry, najmä distribučnej siete, a reguláciu, ktorá podporuje rozvoj smartgridovej infraštruktúry. Sieťové tarify by mali viac odrážať náklady, vrátane ďalších kapacitných prvkov. Potenciál energetického trhu a európskeho vnútorného trhu s elektrinou by sa mal využívať výraznejšie.

Európske energetické združenie Eurelectric sa domnieva, že politika musí podporovať integráciu OZE na energetické trhy, podporiť flexibilnejší dopyt a zabezpečiť dostatok rezervnej kapacity, ktorá bude k dispozícii v prípade nedostatku OZE. Kým kapacita mechanizmu odmeňovania (vrátane strategických zásob) sa teraz stáva de facto realitou v mnohých členských štátoch EÚ, malo by dôjsť aj ku koordinovanému rozvoju v celej Európe. CRM by mala byť trhová, technologicky neutrálna a nediskriminačná a zahŕňať cezhraničný rozmer. Mala by byť zavedená len ako prostriedok na zaistenie bezpečnosti dodávok, nie na dosiahnutie iných politických cieľov.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.