Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
E.ON EON ilustracka - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: E.ON. Foto: SITA/AP Photo/Frank Augstein.
9. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecký E.ON plánuje masívne prepúšťanie

Najväčšia nemecká energetická spoločnosť E.ON plánuje podľa denníka Süddeutsche Zeitung masívne prepúšťanie. Ide o reakciu na schválený zákon týkajúci sa ústupu Nemecka od jadra. V ohrození je údajne až 10 tis. pracovných miest, čo by predstavovalo odchod viac ako desatich percent zamestnancov spoločnosti. Düsseldorfský koncern, ktorý už skôr pripustil prepúšťanie v rámci pripravovanej rozsiahlej reštrukturalizácie aktivít v Nemecku, nechcel informácie komentovať.

Hovorca spoločnosti uviedol, že definitívne rozhodnutie ešte nepadlo. V rámci zmenených rámcových podmienok teraz E.ON prehodnocuje možné úpravy stratégie a vnútornú štruktúru spoločnosti.

V súvislosti s reštrukturalizáciou sa hovorilo o prepustení niekoľkých stoviek zamestnancov. V súčasnosti E.ON zamestnáva približne  85 tis. ľudí, z ktorých 30 tis. pracuje priamo v Nemecku. Ročný obrat dosahuje približne 93 mld. eur a radí sa na prvé miesto medzi nemeckými energetickými koncernami.

E.ON je v zložitej situácii. Firma nemá dostatok prostriedkov, ktoré by mohla investovať do masívnejšieho rozvoja obnoviteľných zdrojov, jej zadĺženie sa vyšplhalo na 45 mld. eur, plus do tretice bude musieť počítať so stratami v podobe ušlých príjmov pre predčasné zatvorenie jadrových elektrární do roku 2022. O tom rozhodla nedávno nemecká spolková vláda a cieľ budú musieť splniť všetci prevádzkovatelia jadrových zariadení.

Plánované prepúšťanie by sa podľa informácií denníka mohlo dotknúť všetkých oblastí pôsobenia spoločnosti. Nemenovaný zdroj z vplyvnej odborovej organizácie koncernu očakáva, že by došlo k zrušeniu tretiny miest, a to hlavne v Nemecku. „To, že dôjde k prepúšťaniu a rušeniu miest, je isté. Teraz je už len nezodpovedanou otázkou, aké veľké toto číslo bude,“ vyhlásil. Najhorší scenár, s ktorým odbory počítajú, hovorí o päťmiestnom čísle.

Dozorná rada firmy by mala byť podľa Süddeutsche Zeitung podrobne informovaná o opatreniach už tento týždeň.

Spoločnosť E.ON pôsobí na Slovenskom trhu v skupine Západoslovenská energetika (ZSE). Na Slovensku má tiež dcérsku spoločnosť E-ON Elektrárne, ktorá v Trakoviciach prevádzkuje paroplynový cyklus „Elektráreň Malženice“.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračné foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.