Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecký energetický koncern akceptuje vôľu politickej väčšiny

Z dôvodov súvisiacich so Zákonom o akciových spoločnostiach, ako aj v snahe chrániť záujmy svojich viac ako 500 000 malých akcionárov, E.ON nemôže pripustiť takúto finančnú ujmu. Spoločnosť v súčasnosti vyčísľuje finančné dopady a následne ich predloží vláde. Dúfa, že rokovaniami s vládou sa predíde právnym sporom.

E.ON  a právne kroky v súvislosti s daňami za jadrové palivo

Ďalšou otázkou, ktorou sa v súvislosti s vládnymi rozhodnutiami E.ON zaoberá, je daň z jadrového paliva. Spoločnosť ju považuje za nezákonnú, keďže bola zavedená v kombinácii s predĺžením životnosti jadrových elektrární. Domnieva sa, že nie je v súlade s ústavným a európskym právom. Zavedenie dane a súčasne výrazne skrátená prevádzková životnosť elektrární vyvoláva ďalšie právne otázky.

Daň je kontraproduktívna aj pre požadované zmeny v energetickom systéme. Zadržiava miliardy eur, ktoré sú potrebné na investície do transformácie energetického rámca. Toto dvojité zaťaženie stavia E.ON na európskom konkurenčnom trhu do neprimerane nevýhodnej pozície. Preto aj v tejto súvislosti E.ON  podnikne príslušné právne kroky.

Spoločnosť E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s. od roku 2002. Západoslovenská energetika je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku, v ktorej majoritný 51-percentný podiel drží Fond národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je však Ministerstvo hospodárstva SR. Zvyšný 9-percentný podiel vlastní Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Zdroj: Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.