Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bundestag
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Budova spolkového sneme Nemecka Foto: Flickr.com/jeff_w_brooktree (licencia Creative Commons)
29. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecký Bundestag predĺžil životnosť atómových elektrární

Nemecko počíta s jadrom aj v budúcnosti. Rozhodnutím Bundestagu sa prevádzka siedmich elektrární postavených pred rokom 1980 predĺžila o osem rokov. Desať novších jadrových zdrojov bude môcť fungovať dokonca ďalších štrnásť rokov. Pôvodný plán vlády Gerharda Schrödera počítal s ich postupným vyradením do roku 2021.

Hlasovanie bolo veľmi tesné. Za návrh hlasovalo 308 zákonodarcov, proti bolo 289 členov nemeckého parlamentu. Vládna koalícia kresťanských demokratov (CDU/CSU) a liberálov (FDP) disponuje v Spolkovom sneme 332 kreslami. Znamená to, že niektorí z koaličných poslancov museli hlasovať proti návrhu.

Začiatok hlasovania sa výrazne zdržal kvôli jednaniu o 27 pripomienkach, ktoré vzniesli poslanci zo strany Zelených. Navyše mnoho opozičných poslancov osobne vystúpilo s prehlásením, v ktorom vysvetlili dôvody hlasovania proti návrhu vlády. Zástupcovia Strany Zelených sa na debatu dostavili v čiernom smútočnom oblečení so žltým písmenom X ako symbolom protiatómového hnutia.

Opozičné strany sľubujú nápravu v budúcnosti. Socialisti z SPD a poslanci Strany zelených sa vyjadrili, že včerajšie rozhodnutie vlády anulujú hneď ako sa chopia moci. Stať by sa tak mohlo už po parlamentných voľbách v roku 2013. Podľa bývalého ministra životného prostredia a súčasného predsedu SPD Sigmara Gabriela ide o nepochopiteľný krok súčasnej vlády: „Rozdelili spoločnosť tam, kde už bola jednotná,” doplnil Gabriel.

Vládny kabinet Angely Merkelovej obhajuje pragmatickosť svojho rozhodnutia v prospech prijateľných cien za elektrinu. Jadrovú energiu vníma ako technológiu, ktorá sa musí využívať dovtedy, kým sa nevybudujú objekty schopné vyrábať energiu z obnoviteľných zdrojov. Nemecký minister životného prostredia Norbert Röntgen v tejto súvislosti obvinil opozičných opozíciu, že atómová energia bola pre nich vždy len témou pre politický súboj medzi stranami.

Zisky jadrových energetických koncernov by mali byť zaťažené dodatočnými daňami. Nemecko zavedie najmä daň z jadrového paliva. Štát by tak mohol ročne zarobiť zhruba 2,3 mld. eur. Časť z týchto príjmov by mala byť využitá na podporu rozvoja solárnych a veterných elektrární.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.