Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lng terminal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ wirralwater (licencia Creative Commons)
31. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nemecku sa nepozdáva poľský LNG terminál

Nemecko nesúhlasí, aby Poľsko získalo grant z EÚ na vybudovanie LNG terminálu Swinoujscie. Berlín sa obáva environmentálnych následkov pre Štetínsky záliv, ktorý krajiny zdieľajú. Varšava má preto vypracovať analýzu o vplyve na životné prostredie.

Poľský denník Gazeta Prawna a Mikolaj Budzanowksi, štátny tajomník Ministerstva financií hovoria o inom dôvode: terminál sa stane priamou konkurenciou pre plynovod Severný tok.

Cieľom projektu Severný tok je aj predaj ruského zemného plynu na poľský trh. Ak však Poľsko vybuduje LNG terminál, dodávky skvapalneného zemného plynu pokryjú takmer 30 % spotreby v krajine, informuje Gazeta Prawna. Zriadením terminálu sa otvorí Poľsku aj možnosť alternatívnych dodávateľov, napríklad Katar alebo Alžírsko.

Nemci sa teraz domáhajú, aby Poľsko vypracovalo analýzu cezhraničných environmentálnych dôsledkov pozdĺž nemeckej hranice. Ak by Poľsko túto požiadavku prijalo, výstavba sa podľa Budzanowkieho oddiali o 2 až 3 roky, pokračuje Gazeta Prawna. Terminál by sa mal podľa pôvodných plánov spustiť do prevádzky v roku 2014.

Poľská strana sa obhajuje analýzou, ktorú vypracovala poľská spoločnosť Gaz-System. Ukázala, že projekt nemá žiadny negatívny cezhraničný environmentálny vplyv. Nemecko však túto štúdiu odmieta.

O tom, či Poľsko získa na projekt grant z EÚ, sa rozhodne do konca septembra. Ak projekt financie nezíska, výstavba sa v takom prípade zrealizuje pravdepodobne i bez podpory EÚ, uzavrel Budzanoswki.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.