Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nemecko zníži podporu solárnej energie

Parlamentné diskusie o znížení podpory slnečnej energie v Nemecku sa blížia ku koncu. Spolková republika plánuje znížiť tarifný systém pre strešné solárne zariadenia o 15 %. Dotýkať sa budú aj solárnych panelov na voľných a hospodárskych plochách.  Ich zníženie sa bude pohybovať v rozmedzí od 15 až 25 %.

Minister životného prostredia Norbert Röttgen považuje vládne dotácie za predimenzované. Nemecký trh sa stal vďaka tarifnému systému úspešným až do tej miery, že viedol k rapídnemu poklesu cien na trhu. Situácia v posledných rokoch vyústila do vzniku výraznej nadprodukcie.

Vládna koalícia musí čeliť ostrej kritike environmentálnych politických lídrov a priemyselných podnikov v solárnych regiónoch Nemecka. Podľa nich znížením tarifného systému stratí Nemecko nielen pozíciu lídra v solárnej energii, ale množstvo ľudí príde o prácu. Nemecké vládne regulácie môžu mať aj celosvetové dôsledky, keďže solárny trh v Nemecku je najväčší na svete.

Feed-In-Tariff System je hnacou silou trhu s obnoviteľnou energiou v Nemecku. Vláda chcela odbremeniť ekonomiku od závislosti na fosílnych palivách. Zákon ukladá energetickým spoločnostiam povinnosť kupovať elektrinu od výrobcov obnoviteľnej energie. Tarify pre nákup sú stanovené na takú úroveň, aby plne pokryli výrobné náklady. Úroveň tarifu je fixná a zvyčajne platí na obdobie 20 rokov.

Dodatočné náklady spojené s výrobou alternatívnej energie sú prenášané na konečných konzumentov, teda domácnosti a firmy Výsledkom zavedenia tarifného systému bol rast v konzumovaní alternatívnej energie a s ním spojené zníženie emisií skleníkových plynov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.