Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solárna energia, slnečná energia
Foto: ilustračné, GettyImages
5. mája 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Nemecko zmierni pravidlá týkajúce sa solárnej energie

Nemecký minister energetiky v piatok oznámil plány na zmiernenie byrokratických prekážok pre solárnu energiu, keďže krajina v prvom štvrťroku 2023 dosiahla nový rekord v počte fotovoltických inštalácií.

Najväčšia európska ekonomika zvýšila počas prvých troch mesiacov roku 2023 kapacitu solárnej energie o 2,7 gigawattov, vďaka čomu je na dobrej ceste k prekonaniu tohtoročného cieľa v podobe deviatich gigawattov. Pre porovnanie, vlani Nemecko zvýšilo kapacitu solárnej energie o sedem gigawattov.

Minister energetiky Robert Habeck uviedol, že dúfa, že Nemecko tento rok po prvýkrát zvýši fotovoltickú kapacitu o dvojciferné číslo, čo je dôležitý míľnik krajiny v snahe stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2045.

Vláda chce mať v Nemecku do roku 2030 inštalovaných 215 gigawattov solárnej energie, čo by v priebehu siedmich rokov znamenalo viac ako strojnásobenie existujúcej kapacity.

Na dosiahnutie tohto nárastu Habeckov rezort oznámil sériu opatrení, ktoré by obmedzili byrokraciu, vrátane urýchlenia procesu plánovania a schvaľovania fotovoltiky na budovách a na nezastavaných pozemkoch.

Solárna energia v minulom roku vyprodukovala viac ako 10 % elektriny v Nemecku. Pre porovnanie, podiel veternej energie bol na úrovni 23 %. Cieľom krajiny je od roku 2030 vyrábať 80 % elektriny zo všetkých foriem obnoviteľných zdrojov energie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.