Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecko žiada Belgicko o dočasnú odstávku dvoch reaktorov

V reaktorových tlakových nádobách druhého bloku elektrárne Tihange and tretieho blohu Doel boli v roku 2014 zistené trhlinky, kvôli ktorým boli niekoľko mesiacov odstavené a kontrolované. Vlani v novembri belgický regulátor povolil ich opätovné spustenie s tým, že vady sú len povrchové. Šlo o vodíkové vločky v stenách nádoby, ktoré na bezpečnosť elektrární vraj nemajú neprijateľný dopad.

Nemecká komisia pre bezpečnosť reaktorov však uviedla, že nemôže potvrdiť ich bezpečnosť aj v prípade poruchy. Tajomník nemeckej ministerky životného prostredia Jochen Flasbarth v utorok zatelefonoval belgickému ministrovi vnútra a požiadal ho o dočasné vyradenie oboch reaktorov z prevádzky, kým neprebehnú ďalšie bezpečnostné kontroly.

Brusel nemeckú žiadosť odmietol.

Belgický federálny regulačný úrad vyjadril nad vyjadrením nemeckého ministerstva prekvapenie, reaktory podľa neho spĺňajú „najprísnejšie bezpečnostné kritéria“, uviedol úrad podľa agentúry AFP.

Z najvyšších sfér nemeckej politiky zaznela táto kritika belgických jadrových reaktorov vôbec po prvýkrát, napísal Reuters. Problémy mali aj jadrové reaktory v iných krajinách susediacich s Nemeckom – vo Francúzsku i Českej republike, obdobná prosba ale dosiaľ nebola nutná, napísala agentúra DPA, ktorá považuje krok nemeckej ministerky za bezprecedentný.

Elektráreň Tihange leží zhruba 65 kilometrov od západonemeckého mesta Aachen, ktoré sa v súvislosti s druhým blokom obrátilo na súd.

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej po havárii japonskej jadrovej elektrárne Fukušima z roku 2011 sľúbila, že Nemecko sa do roku 2022 úplne vzdá jadrovej energetiky.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.