Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
grid and wind turbines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/the russians are here (licencia creative commons)
17. februára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nemecko vyšetruje dodávateľov elektriny kvôli výkyvom v zásobovaní

Úrad podľa agentúry Reuters v pondelok (13.2.) zaslal obchodníkom s elektrinou list, v ktorom vyjadruje nespokojnosť nad tým, že obchodníci použili záložné zdroje k vyrovnaniu výkyvov v dodávkach. Tento spôsob sa používa, keď je treba zabezpečiť, aby mali všetky časti prenosovej sústavy v každom okamihu dosť energie. Systém presmeruje elektrinu z oblasti s nadmernými dodávkami do oblasti, ktorá čelí potenciálnemu nedostatku.

Plynulosť dodávok bez využitia záložných zdrojov

List uvádza, že obchodníci s elektrinou sú právne zaviazaní zabezpečiť plynulosť dodávok po celej prenosovej sústave a to tak, aby sa nemuseli využiť záložné zdroje. „Tie obvinenia berieme veľmi vážne. Bezpečnosť dodávok má najvyššiu prioritu a spolkový úrad pre reguláciu energetických sietí tie obvinenia vyšetruje,“ reagovalo ministerstvo hospodárstva. Šéf regulačného úradu Matthias Kurth povedal, že vyšetrovanie by malo dať odpoveď na otázku ako mohlo k niečomu takému dôjsť.

V liste sa tiež uvádza, že podľa záznamov z nemeckej prenosovej sústavy sa od 6. februára začali pri prenose elektriny objavovať výrazné deficity, ktoré trvali aj hodinu. V niektorých prípadoch to vraj došlo až tak ďaleko, že neboli k dispozícii žiadne záložné energie pre prípad výpadku. Regulátor údajne vývoj sledoval s veľkými obavami. Teraz zvažuje aké kroky proti obchodným firmám podnikne.

RWE aj E.ON obvinenia regulátora odmietajú

Spoločnosť E.ON energy ale uviedla, že prevádzkovateľov sietí, ktorí sú zodpovední za predpísané zaťaženie, podporila nad rámec svojich povinností. A to práve preto, aby zabezpečila dostatok energie v mrazivom počasí. „Bundesnetzagentur musí konkrétne povedať, čo presne sa vytýka a proti komu sú tie obvinenia namierené. Nie je dobré podozrievať celé odvetvie,“ povedal hovorca firmy. Obchodovanie s elektrinou je údajne prísne regulované a všetky transakcie musia byť transparentné.

Obvinenia úradu odmieta rovnako spoločnosť RWE. „Obchodníci v RWE podľa informácií, ktoré máme v tomto okamihu, rokovali v súlade s predpismi,“ uviedol podnik. Hovorkyňa prevádzkovateľa prenosovej siete TenneT povedala, že dodávky elektriny do siete boli v niektorých okamihoch slabé, firma ale údajne urobila maximum, aby zabránila problémom.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.