Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nemecko: RWE kritizuje návrh dane z jadrového paliva

Nemeckým energetickým koncernom hrozí nová daň. Zdanenie jadrového paliva má byť ďalším krokom vlády, ako znížiť štátny deficit. Podľa výpočtov ministerstva by daňová reforma priniesla Nemecku 2,3 mld. eur ročne v období 2011-2014, informuje The Wall Street Journal. 

Realizácia návrhu môže podľa energetických koncernov vyústiť v nehospodárnosť prevádzkovania jadrových elektrární a následne by museli pristúpiť k škrtaniu výdavkov na rozvoj. „Daň by podstatne znížila výšku našich príjmov a tým pádom možnosti investovať do obnoviteľnej energie, nízko-uhlíkových  technológií, či inteligentných sietí,” hovorí prezident spoločnosti Jürgen Grossman. V tomto roku majú RWE a E.ON preinvestovať 17 mld. eur do nemeckého jadrového sektora, uvádza Bloomberg.

RWE a E-ON zaznamenali v roku 2010 slabšie hospodárske výsledky. Výrazne sa prepadli v nemeckom burzovom indexe DAX, ktorý je zrkadlom výkonnosti najväčších firiem v Nemecku. Obidve firmy v ňom znížili svoj rating o viac než 20 %, informuje Bloomberg.

Návrh zdanenia je v úzkom prepojení s diskusiou o budúcnosti jadrovej energetiky v Nemecku. Vláda Angely Merkelovej zvažuje  možnosť predĺženia životnosti jadrových reaktorov. Ako dôvod sa spomína ekonomická výhodnosť v procese prechodu na obnoviteľné zdroje. Ľavicová vláda Gerharda Schrödera rozhodla o postupnom ukončení činnosti 17 jadrových elektrární v Nemecku v roku 2002.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.